Viete ako sa starať o topánky? Tieto rady by ste mali určite dodržiavať!

0

Topánky dokážu povedať naozaj veľmi veľa informácií o ich majiteľovi. Profesior Omri Gillath prišiel so štúdiou, ktorá dokazuje, že až 90% informácií dokážu povedať o vás povedať vaše topánky. Napríklad, topánky, ktoré nie sú nové, no stále vyzerajú dobre napovedajú, že ich majiteľ je zodpovedný a dá si záležať na vzhľade. Niečo to napovie aj o jeho hygiene a celkovom životnom štýle. Iní ľudia, ktorí nosia nie práve najčistejšiu obuv, vyzerajú o niečo horšie a zanechávajú nie práve najlepší dojem. Práve preto, ak chcete vyzerať dobre a zapôsobiť na ostatných, určite by ste mali staviť na čisté topánky, o ktoré sa staráte. Toto je niekoľko najužitočnejších rád, ktoré by ste mali dodržiavať aj vy a uvidíte, že topánky budú vyzerať aj po niekoľkých mesiacoch, dokonca rokoch, ako nové!

Škvrny z novej obuvi

Najprv sa zamerajme na novú obuv, ktorá vám môže spraviť rôzne škvrny či nepríjemné odieranie. Občas sa stáva, že nové topánky vypustia farbu a vy máte škvrny na ponožkách, pančuchách či dokonca aj na koži. Špeciálne prášky, ktoré sa predávajú skoro v každej obuvi by vám mali pomôcť a vďaka nim by ste mali predísť zbytočným nepríjemnostiam. Vezmite si kus čistej látky a používajte viac prášku. Pomocou látky natrite tento púder alebo prášok do vnútornej strany a tento problém vás nebude už vôbec trápiť!

Nike tenisky ZOOT.sk
Svetloružové semišové tenisky Nike ZOOT.sk
Kožené tenisky DKNY ZOOT.sk

Umývanie tenisiek

Mnohí práčky majú špeciálny režim, ktorý im umožňuje vyprať alebo vyčistiť vaše tenisky, no mnohí ľudia ich nedoporučujú používať ich. Je to najmä kvôli tomu, že práčka má silné pracie režimy a vaše tenisky by sa tak mohli zničiť. Voda sa veľmi jednoducho dostane do podošvy, takže keď topánky vyschnú, zmrštia sa a stratia svoj pôvodný tvar. Práve to je dôvod, prečo by ste ich mali umývať ručne. Dajte preč šnúrky, zbavte sa vložiek a dôkladne ich umyte. Môžete takisto použiť aj zubnú kefku na dôležité a ťažko dostupné miesta. Takisto môžete použiť aj alkohol na dezinfekciu topánok zvnútra.

Škvrny a škrabance na kožených topánkach

V priebehu času sa môže stať, že sa na kožených topánkach objavia škrabance alebo nejaké fľaky, kvôli ktorým vyzerajú topánky ako staré. Mnohokrát je veľmi ťažké zbaviť sa ich, no ak poznáte dobrý trik, určite by ste ho mali využívať. Trik spočíva v tom, že na svoje topánky nanesiete smotanu a počkáte pár hodín. Následne smotanu zmyte a topánky vyleštite. Takisto môžete používať aj detský krém alebo vazelinu.

Zápach z topánok

Často sa stáva, že topánky zapáchajú. Takisto ako existujú osviežovače vzduchu, takisto existujú aj osviežovače topánok. Skvelé sú na to, aby zbavili nepríjemný zápach z topánok. Mnohí ľudia však nevedia, kde by niečo takéto kúpili, a preto by ste mali staviť na klasické osviežovače do áut, ktoré na noc vložíte do topánok. Ak to nepomôže a zápach nezmizne, znamená to, že je čas na zmenu vložiek. Nízkokvalitný materiál, z ktorého sú vyrobené vložky nevydrží príliš dlho, a preto by ste ho mali častejšie meniť, aby vám topánky nesmrdeli.

Nasiaknuté topánky

Pršalo alebo nebolo príliš dobré počasie vonku? Vaše topánky mohli veľmi jednoducho nasiaknuť vodou. Najlepšie je, ak vložíte ryžu do vrecka z bavlny a vložíte ju do topánok. Ryža veľmi jednoducho a dobre absorbuje vlhkosť a niekoľko kvapiek esenciálneho oleja vám pomôže zbaviť sa zápachu.

Špina na topánkach

Veľkým a ťažkým orieškom môže byť aj čistenie topánok, ktoré sú z bledej látky. Môžu veľmi jednoducho stratiť farbu a tvar po umytí. Aby ste nepoškodili svoje obľúbené topánky, mali by ste používať aj citrónovú šťavu. Odstraňujte nečistoty opatrne, aby ste nezničili farbu. Citrónová šťava dokonca dokáže zlepšiť farbu topánok. Na problémové a veľmi špinavé časti by ste mali nechať pôsobiť šťavu aj 20-30 minút.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/zoot-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.