Vedci zistili, koľko v skutočnosti potrebujete spánku podľa vášho veku

0

Počuli sme už veľmi množstvo informácií o naších biologických hodinách a o tom, aby sme rešpektovali všetko spojené so spánkom. Najmä jeho dĺžku a kvalitu. Ľudia si myslia, že by mali spávať okolo 7 – 8 hodín, no musíme vás vyviesť z omylu. Nie vždy je to tak. Spánok je neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Nie je nič lepšie ako ísť do postele po dlhom a namáhavom dni v práci. Zdravý spánok je veľmi dôležitý pre odpočinok a zotavenie. Koľko hodín však v skutočnosti potrebujeme na to, aby sme si dobre oddýchli?

Nedostatok spánku

Mnohí z nás čakajú na víkend, kedy si poriadne oddýchnu a vyspia sa. Je však veľmi zlé myslieť na to, že sa celý týždeň nevyspíte a potom to chcete nárazovo dospať cez víkend. Nič také totižto pre naše telo neexistuje. Dospať celých päť dní nejde za jeden alebo dva dni, a preto myslite na kvalitný a dostatočne dlhý spánok aj počas týždňa. Nedostatok spánku negatívne ovplyvňuje kvalitu budúcich stavov počas spánku a takisto výkon, ktorý podávate počas dní. Takisto má nedostatok spánku negatívny vplyv na naše zdravie, oslabuje našu imunitu a môže viesť k vážnym následkom. Okrem toho zvyšuje riziko vzniku depresií, zmien hormonálnych funkcií, srdcovo-cievnych ochorení, cukrovky alebo dokonca sa vám môže zhoršiť zrak.

Olej na zlepšenie spánku BioCare.sk
Pamajorán obyčajný BioCare.sk
Detský čaj na spánok BioCare.sk

Vek a spánok

Vek výrazne ovplyvňuje náš stav, telesnú funkciu a fyzickú výkonnosť. Vedci vytvorili spojenie medzi požadovaným počtom hodín spánku a vekom. Toľkoto hodín by ste mali spať, ak túžite po kvalitnom a dobrom načerpaní energie:

 • 0 – 3 mesiace: 14 – 17 hodín
 • 4 – 11 mesiacov: 12 – 15 hodín
 • 1 – 2 roky: 11 – 14 hodín
 • 3 – 5 rokov: 10 – 13 hodín
 • 6 – 13 rokov: 9 – 11 hodín
 • 14 – 17 rokov: 8 – 10 hodín
 • 18 – 25 rokov: 7 – 9 hodín
 • 26 – 64 rokov: 7 – 9 hodín
 • 65+ rokov: 7 – 8 hodín

Teraz sa zaraďte do jednej z týchto kategórií a odpovedzte si sami pre seba. Spíte v skutočnosti toľko hodín, koľko je uvedené v tomto článku?

Čím starší človek je, tým menej spánku potrebuje. Deti do 3 mesiacov vyžadujú najviac spánku a deti do 18 rokov by mali spať viac ako 8 hodín. Spia však v skutočnosti toľko? Dnešný bujarý život mládeže narušuje spánkový cyklus veľmi mladým ľuďom. Požadované množstvo spánku sa potom znižuje s pribúdajúcim vekom.

Zlepšenie spánku

Je veľmi dôležité dávať pozor na kvalitu a trvanie vášho spánku. Môže vás to doviesť totižto k problémom, ktoré sme si vyššie spomenuli. Ak si chcete zlepšiť spánok a cítiť sa ráno lepšie, mali by ste skúsiť tieto tipy:

 • Majte presný spánkový cyklus a snažte sa ísť spať v tú istú hodinu. Rovnako je to aj so zobúdzaním sa. Ak totižto svoju rutinu nebudete dodržovať, vaše telo bude pomýlené a nebude vedieť, kedy má ísť spať a kedy vstávať. To má za následok prebdené noci a ťažké rána.
 • Nepite alkoholické nápoje alebo nápoje s obsahom kofeínu tesne pred spním
 • Nejedzte niekoľko hodín pred spánkom
 • Vyhnite sa pozeraniu do mobilu alebo do notebooku a radšej si prečítajte knihu, ktorá vám oči aspoň trochu unaví.
 • Spravte si príjemnú atmosféru vo svojej posteli a nepracujte v nej. V posteli by ste mali iba spať.
 • Predtým ako si pôjdete ľahnúť si miestnosť poriadne vyvetrajte, aby ste mohli dýchať čerstvý vzduch a mali v miestnosti chladnejší vzduch. Práve v chladnejšom vzduchu sa omnoho lepšie spí.
 • Cvičte! Vďaka cvičeniu si totižto unavíte telo a bude sa vám spať perfektne. Dávajte si však pozor, aby ste necvičili krátko pred spaním, pretože potom nezaspíte.

Dostatok spánku nie je veľmi ťažké dodržovať, stačí si spraviť dobrý harmonogram a postaviť spánok na vyššie miesto vo svojej pyramíde dôležitých vecí. Na dobrý spánok môžete použiť napríklad aj aplikáciu, ktorá dokáže perfektne sledovať váš spánkový cyklus. Spite dostatočne vďaka čomu si môžete užívať všetky krásne situácie a pekné momenty vo svojom živote.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/biocare-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.