Vedci odhalili 5 skvelých účinkov mandľového mlieka, toto sú ony!

0

Mandľové mlieko sa používa ako najčastejšia náhrada toho klasického. Mnohí ľudia nemôžu klasické kravské mlieko piť kvôli intolerancií, iní ho zas nepijú z toho dôvodu, že u nich prevažuje iné stravovanie, známe aj pod názvom vegánstvo. Alternatíva mliečnych výrobkov je dnes veľmi populárna a umožňuje vegánom alebo ľuďom s intoleranciou a alergiami dostávať do tela dôležité látky. Mandľové mlieko je však omnoho viac, ako len náhrada klasického mlieka.

Vzhľadom na skvelý obsah rôznych živín, minerálov a látok, ktoré telo potrebuje, má mandľové mlieko právom skvelé postavenie. Bez ohľadu na to, čo ste si ho urobili doma alebo ste ho kúpili v nejakom zdravom obchode, dokáže doplniť všetky zásoby vitamínov a minerálnych látok, ktoré vaše telo potrebuje. Má jednoducho zdravotné výhody, ktoré by ste nemali nijako ignorovať.

Home made Almond Milk

Čo je mandľové mlieko?

Na začiatok je dobré vedieť, čo vlastne mandľové mlieko je. Toto mlieko si môžete vytvoriť doma sami alebo si ho môžete kúpiť už hotové v rôznych zdravých obchodoch. Takéto mlieko sa však u nás dostalo už aj do supermarketov. Aj napriek tomu, že na mlieku, ktoré si doma urobíte, nie je nič zlé, mnoho ľudí dáva prednosť tomu kupovanému. Je to pohodlnejšie a výroba mlieka predsa len nejaký čas trvá. Plus, v obchodoch môžete nájsť mandľové mlieka s rôznou príchuťou ako napríklad čokoláda alebo vanilka, čo by ste si doma spravili len veľmi ťažko.

Mandľový olej BioCare.sk
Mandľová múka BioCare.sk
Mandľový krém BioCare.sk

Skvelým zdrojom vitamínu E

Prejdime teda na samotné výhody tohto mlieka. Možno ste vedeli a možno nie, že jeden pohár mandľového mlieka obsahuje približne 50% denne odporúčaného príjmu vitamínu E. Vitamín E je antioxidant, ktorý chráni vašu pokožku pred poškodením spôsobeným slnečným žiarením. Robí však o podstatne viac. Toto sú výhody vitamínu E:

  • bojuje proti zápalu
  • znižuje telesný stres
  • zvyšuje zdravie mozgu
  • chráni pred chorobami srdca
  • chráni pred rakovinou
  • môže chrániť kosti
  • chráni oči
  • bojuje proti Alzheimerovej chorobe

Pohár obyčajného, kravského mlieka neobsahuje žiadny vitamín E. Práve preto je pohár mandľového mlieka veľmi dôležitý.

Môže znížiť riziko srdcových ochorení

Vedci zistili, že nižšie riziko ochorenia srdca je spojené s diétami bohatými na orechy a nenasýtené tuky. Mandľové mlieko obsahuje aj kyselinu olejovú, ktorá môže mať pozitívny vplyv na krvné lipidy. Jedna štúdia zistila koreláciu medzi znížením cholesterolu a zvýšením správnych látok v tele za pomoci mandlí.

Almond Milk - Plant Milk

Nižší obsah kalórií

Neochutené mandľové mlieko obsahuje iba 39 kalórií na jednu porciu. Samozrejme, výška kalórií sa môže meniť, ale malo by to byť približne okolo tohto čísla. Naopak, klasické kravské mlieko obsahuje približne 75 kalórií, takisto sa môže líšiť. V tejto štúdií vedci zistili, že ľudia, ktorí pili mandľové mlieko, mali o niečo menší pás, znížilo sa im BMI a takisto aj hmotnosť. To znamená, že mandľové mlieko je vhodné do klasických a špeciálnych diét a programov, ktoré sa zameriavajú na zníženie hmotnosti.

Môžete schudnúť

Ako sme už v predchádzajúcom bode mierne naznačili, pomocou mandľového mlieka sa vám môže podariť aj schudnúť.Je totižto plné zdravých tukov a má nízky obsah kalórií. Štúdia ukázala zníženie nielen váhy či BMI, ale takisto aj zistila, že ľudia mali lepší celkový zdravotný stav a znížilo sa im aj riziko viacerých chorôb (spomínaných už vyššie).

almond milk

Vláknina

Mandľové mlieko sa môže pochváliť nielen nerozpustnou, ale takisto aj rozpustnou vlákninou, z ktorej naše telo vždy profituje. Oba druhy sú pre naše telo veľmi dôležité pre udržanie zdravého trávenia. Vláknina tiež reguluje vstrebávanie cukru, kontroluje hladinu cholesterolu a udržuje nás sýtejšími.

Kontroluje hladinu cukru v krvi

Diabetici by mali staviť na mandľové mlieko tiež, pretože pomocou svojho zloženia dokáže kontrolovať hlad a krvný cukor prostredníctvom zníženia inzulínovej rezistencie. Teoreticky je mlieko veľmi užitočné pri cukrovke. Ľudia, ktorí týmto problémom netrpia však môžu vidieť rovnaké výhody v mlieku tiež, pretože vďaka nižšiemu inzulínu máte potlačenú chuť do jedla.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/biocare-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.