Vedci konečne zistili, koľko spánku potrebuje človek na to, aby bol produktívny

0

Sánok je pre človeka veľmi dôležitý a to nielen po fyzickej, ale takisto aj psychickej stránke. Vždy, keď máte nedostatok spánku, cítite sa unavení a máte málo energie. Často sa stáva, že sa zle sústredíte aj na svoje úlohy, pretože si nespomínate na detaily, ktoré sú pri tvorení úloh veľmi dôležité. Koľko hodín spánku je však dostatočných na to, aby sme boli produktívni a vedeli sme spraviť všetko, čo potrebujeme? Vedci študovali ľudský spánok a zistili, že ľudia, ktorí majú viac ako sedem hodín spánku zvyšujú ich zdravie ako ľudia, ktorí majú viac ako osem hodín spánku. Niekedy je menej spánku omnoho lepšie, než viac.

Výskumník spánku Daniel Kripke v jednom rozhovore uviedol, že ideálny počet hodín spánku je od 6,5 do 7,5 hodiny. Zdôraznil, že ľudia, ktorí prekračujú tieto hodiny a spia napríklad deväť alebo desať hodín, sa môžu cítiť omnoho horšie a byť menej produktívni. Váš oddych totižto súvisí najmä s tým, aký hlboký silný spánok máte.

spánok

Dôležitosť viac ako osemhodinového spánku je mýtus

V skutočnosti, množstvo spánku, ktoré potrebujete skutočne závisí od toho, čo vaše telo vyžaduje. Ak sledujete svoj životný štýl, ktorý pozostáva zo zdravje výživy a pravidelného cvičenia a ak nemáte zlé návyky ako fajčenie či pitie, vaše telo a myseľ sú produktívne neustále, aj keď máte menej spánku. Musíte pochopiť, že množstvo spánku, ktoré dostanete v noci sa môže líšiť od toho, koľko vlastne spánku potrebujete na to, aby ste správne fungovali. Ak môžete vykonávať svoje úlohy a pracovať dobre aj s iba šiestimi hodinami spánku, neznamená to, že budete pracovať omnoho lepšie, ak ostanete o dve hodiny viac v posteli.

Vedec a doktor Neil Stanley povedal, že osem hodín spánku nie je normou. Navyše, nie každý človek potrebuje toľko hodín odpočinku. Namiesto toho by ste mali počúvať svoje telo a podnety, ktoré vám dáva. Ak ste unavení, choďte si večer skôr ľahnúť. Táto informácia dosť hovorí o prechádzajúcej noci.

Sivo-modré chlapčenské pyžamo ZOOT.sk
Sivo-ružové dámske pyžamo ZOOT.sk
Sivé dámske pyžamo ZOOT.sk

Pozrite si tieto znaky a zistite, kedy potrebuje vaše telo spánok

Vaše telo vydáva veľa znakov vtedy, keď ste na spánok pripravení:

  • Okrem pocitu únavy v priebehu dňa môžete trpieť aj problémami, ako napríklad vstať skôr z postele ráno alebo sa cítite príliš ospalo už na obed
  • Ak ľahko zaspíte, keď pozeráte televíziu alebo si potrebujete oddýchnuť aj počas dňa
  • Myslíte neustále na spánok

Váš spánkový harmonogram sa mení

Doktor Kripke tiež povedal, že počet hodín, ktoré vaše telo potrebuje na odpočinok, sa môže meniť v závislosti od stavu vášho tela. Ak ste teda chorí, možno budete potrebovať viac ako osem hodín spánku na to, aby sa posilnila vaša imunita na boj proti akýmkoľvek bakteriálnym alebo vírusovým infekciám. Ak ste mali dlhý alebo fyzicky náročný deň, je tiež normálne, že si vaše telo vyžiada viac hodín spánku. Zmena času spánku vášho tela sa však líši od nekonzistentného alebo nepravidelného spánku. Tieto údaje ovplyvňujú vaše kognitívne schopnosti a produktivitu.

spánok

Výskumníci pozorovali niekoľko študentov z Harvardu jeden celý mesiac. Všetci študenti v štúdií mali podobné celkové spánkové hodiny, ale zistenia ukázali, že tí, ktorí udržiavali pravidelný spánkový rozvrh, mali lepšiu akademickú výkonnosť ako tí, ktorí sprali v rôznych časoch počas dňa či noci. Nepravidelné spánkové vzorce druhej skupiny ovplyvnili fungovanie ich vnútorných hodín, čo ovplyvnilo ich produktivitu.

Vyskúšajte sa držať svojej spánkovej rutiny na to, aby ste vytvorili pozitívne zvyky pre produktivitu

AK sa držíte svojho spánkového plánu, môžete si vytvárať dobré návyky, ktoré môžu mať neskôr vplyv na kvalitu vášho spánku. To zase ovplyvní vašu produktivitu počas dňa. Napríklad, prospešná je 20 minútová prechádzka počas dňa. Tá dokáže vyčistiť hlavu, vďaka čomu sa nebudete prehadzovať v noci zo strany na stranu. Chôdza vás takisto vyčerpá. Ďalšie rutiny pred spánkom sú napríklad čítanie knihy alebo počúvanie hudby. Vyhnite sa pozeraniu do mobilu.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/zoot-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.