Týchto pár pravidiel stravovania dodržte, ak sa chcete počas zimy cítiť dobre!

0

Zima je známa tým, že prichádzajú veľké sviatky, ktoré dávajú zabrať nielen nám samým, ale aj nášmu tráveniu. Kilá, ktoré sa na nás nalepia počas zimy sa chudnú na jar a v lete veľmi ťažko. Ak sa teda chcete cítiť dobre vo svojom vlastnom tele počas celej zimy, určite by ste si mali dávať pozor na svoj jedálniček, ktorý by mal byť pestrý a mal by obsahovať všetky dôležité živiny, ktoré telu počas roka chýbajú.

Nie je žiadnou novinkou, že ľudia počas zimy prijímajú omnoho menej ovocia či zeleniny a radi stavia na teplé, možno trochu ťažšie jedlá, ktoré ich zahrejú. Kilá sa na naše telo behom dlhej zimy lepia omnoho jednoduchšie a nášmu tráveniu príliš nepomáhame, ak si nedoprajeme niekoľko dávok ovocia denne. Pri stravovaní počas zimy by ste sa mali držať niekoľkých pravidiel, ktoré sú veľmi dôležité na to, aby ste sa cítili počas dlhých zimných mesiacov dobre.

Obmedzte prísun cukrov

Sacharidy, alebo inak povedané cukry, sú veľmi obľúbenou súčasťou jedálnička mnohých ľudí. Ak túžite po kvalitnej strave, mali by ste si ich dopriať, no v obmedzenom množstve. Práve nadmerná konzumácia sacharidov vedie k priberaniu, ktoré je pri nich omnoho rýchlejšie. Ak teda túžite ostať aj počas celej zimy štíhli, vyvarujte sa príliš veľkým porciám príloh, ako napríklad zemiakov, ryže či pečiva.
Cukor by ste však mali obmedziť aj v klasickej podobe, ako napríklad čokoládové tyčinky či iné sladkosti, na ktoré má človek akoby väčšiu chuť práve počas zimy. Vyvarujte sa týmto druhom jedál a radšej stavte na ovocie alebo zeleninu.

Ovocie a zelenina

Tieto dve veľké skupiny sú plné minerálnych látok a vitamínov, ktoré by ste nemali vynechávať. Ak si myslíte, že počas zimy nie je žiadne ovocie, ktoré by ste si mohli zakúpiť, len si pekne spomeňte na mandarínky, pomaranče, citróny, jablká či banány, ktoré sú teraz v obchodoch za nízke ceny. Toto ovocie vám prinesie dostatok vitamínov, ktoré vaše telo potrebuje. Takisto, ovocie naše telo trávi omnoho rýchlejšie, ako akékoľvek iné potraviny. Práve preto je skvelou voľbou ovocie, ako súčasť jedálničku a náhrada napríklad desiaty či olovrantu.
Výborne urobíte, ak stavíte napríklad aj na ovocné smoothies, v ktorom máte hneď na jednu dávku nápoja dostatok živín.

Mliečne výrobky

Ak nemáte intoleranciu na laktózu, určite stavte na jogurty a menej tučné syry, ktoré sú skvelou voľbou práve na zimné obdobie. Pri nízkych teplotách naše telo potrebuje dostatok obranných látok a vitamínov, ktoré dostane práve z kvalitného mlieka. Rovnako myslite aj na svoje kosti, ktoré potrebujú dostatok vápnika na to, aby boli dostatočne silné. Práve vďaka bielkovinám bude vaše telo aktívne a nebude sa vám chcieť spať, ako napríklad pri sacharidoch.
Ak totižto začnete deň jogurtom alebo mliečným nápojom, uvidíte, že sa budete cítiť omnoho lepšie. Jogurt s ovocím sa vám bude omnoho lepšie tráviť, ako sacharidy, po ktorých sa vám chcelo len spať alebo ako tuky, ktoré sú ťažšie a telo ich spracúva omnoho dlhšie.

Tuniak vo vlastnej šťave GymBeam.sk
Proteinová tyčinka Excelent GymBeam.sk
Sušené mäso GymBeam.sk

Majte dostatok spánku

Zimné obdobie je známe svojimi dlhými nocami a krátkymi dňami. Určite ste si aj vy mohli sami na sebe všimnúť, že sa vám chce nejako stále spať, ste unavení a omnoho menej výkonní. Nezabúdajte, že spánok je pre náš organizmus veľmi dôležitý, a preto by ste mali spať minimálne 7-8 hodín. Toto časové rozpätie je pre náš organizmus najlepšie, aby sa dokázal zregenerovať a nabrať sily na ďalší deň. Ak ráno skoro vstávate, skúste si isť ľahnúť večer o niečo skôr. Uvidíte, že sa vám bude ráno vstávať omnoho lepšie a počas dňa budete viac produktívni.

Nezabúdajte na cvičenie

Mnohí ľudia počas zimy zabúdajú na cvičenie. Vonku je veľmi skoro tma, je veľká zima a nejako sú odrazu všetci viac unavení, ako inokedy. Na cvičenie, aj keď len pol hodinové, by ste si mali nájsť čas aspoň 3-4-krát do týždňa. Telo pohyb potrebuje a takisto potrebuje aj rozprúdiť krv v žilách. Nájdite si počas dňa čas aspoň na krátke cvičenie a uvidíte, že sa budete cítiť omnoho lepše!


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/gymbeam-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.