Túžite po zdravých očiach? Stavte na overené triky očných lekárov!

0

Viete, ktoré očné svaly sú najaktívnejšie? Podľa Guinessovej knihy rekordov sa naše oči pohybujú viac ako 100 000-krát denne čo znamená, že práve očné svaly sú tie, ktoré sú najaktívnešie na našom tele. Je to naozaj veľmi veľa, no všetka táto aktivita niekedy nie je úplne prospešná pre naše oči. Mnohokrát sú oči vyťažené a len z pohľadu na iného človeka môžete vidieť, že je unavený. Ak chcete odložiť svoje okuliare a vidieť dobre aj bez nich, stavte na rady a zvyky, ktoré by ste mali robiť.

mužské oko

Jedzte zelenú zeleninu a jedlá, ktoré obsahujú vitamín A, vitamín C, luteín a beta karotén

Ste to, čo jete. Určite ste túto vetu už niekoľkokrát za svoj život počuli. Je to však pravda a táto veta sa vzťahuje najmä na jedlá. Vitamíny a minerálne látky, ktoré obsahuje zelená zeleniny a omnoho iných, ďalších zdravých potravín, sú pre naše oči veľmi dôležité. Vedia totižto skvelo pomôcť našim očiam lepšie vidieť a takisto ich dokážu aj ochrániť,

  1. Beta-karotén – je zdrojom je najmä mrkva, sladké zemiaky, špenát a kel
  2. Luteín – jeho zdrojom je špenát, kel, šalát, cuketa
  3. Omega 3 mastné kyseliny – najväčším zdrojom sú mastné ryby ako napríklad tuniak, losos, sleď či makrela. Jeho zdrojom sú však aj všetky druhy orechov
  4. Vitamín A – zdrojom sú potraviny ako kuracie mäso, pečeň, vajcia, maslo alebo mlieko
  5. Vitamín C –  jeden z najznámejších vitamínov, ktorého zdrojom je paprika, kel, jahody, brokolic, pomaranče, melón

Rayban slnečné okuliare Eyerim.sk
Michael Kors slnečné okuliare Eyerim.sk
Oakley Holbrook slnečné okuliare Eyerim.sk

Nerobte príliš dlho nejakú činnosť

Mnoho ľudí, ktorí pracujú v kanceláriách a za počítačom si nedávajú odpočinok, aspoň 15 minút dvakrát za deň. Buď nemajú čas, alebo odpočinok stále odkladajú, pretože chcú niečo dokončiť. Podľa mnohých výskumov a štúdií sa pripisuje únava očí viacerým veciam, ako napríklad rozmazané videnie alebo nepríjemné pocity na hornej časti tela. Mali by ste preto mať niekoľko minútové prestávky počas práce.

Nezabúdajte s očami cvičiť

Existuje niekoľko odporúčaní a zaujímavých cvikov s očami, ktoré by ste mali robiť. Mnohí doktori odporúčajú cvičiť s očami práve deťom, ktoré to neskôr však nerobia. Ľudia, ktorí nosia okuliare by mali omnoho viac cvičiť s očami ako tí, ktorí ich nenosia. Dôvod je ten, že ľudia s okuliarmi sa väčšinou za vecami otočia celým telom alebo hlavou, pretože na bokoch okuliare už nemajú, zatiaľ čo ľudia, ktorí okuliare nenosia, očami pohybujú voľne. Práve to je dôvod, prečo by ste mali aspoň raz za čas nosiť šošovky a cvičiť so svojimi očami.

modré oko

Málo spánku nezapríčiňuje zlé videnie

Síce je spánok jednou z najdôležitejších aktivít pre naše telo, nijako neovplyvňuje to, čo sa deje s našimi očami. Ak ste si teda doteraz mysleli, že práve zlé videnie zapríčinil nedostatok spánku, ste na omyle. Jediné, čo môže nedostatok spánku s vami v spojení s očami urobiť je to, že vás budú oči štípať, budú vám slziť a môžete ich mať začervenané.

Nefajčite

Ak chcete mať dobrý zrak, mali by ste sa vyhnúť fajčeniu. Je to najmú kvôli tomu, že fajčiari sú až štyrikrát náchylnejší na stratu zraku vo vyššom veku, ako ľudia, ktorí nefajčia. Rovnako aj ženy, ktoré fajčia počas tehotenstva zvyšujú risk, že ich dieťa bude škúliť alebo stratí zrak.

modré oči

Chráňte si oči slnečnými okuliarmi

Zaujímavým faktom, ktorý sa nedávno zistil pomocou viacerých ankiet je ten, že až 75% Američanov sa bojí UV žiarenia, no len 31% z nich nosí slnečné okuliare, ktoré ich oči ochránia pred UV žiarením. Mnohí sa vyhovárajú tým, že idú von len na pár minút alebo nemajú dobré okuliare. Aj slabšie okuliare sú však lepšie ako žiadne. Najlepšie však urobíte, ak si kúpite kvalitné okuliare s UV filtrom.

Čítanie, pracovanie či pozeranie televízie v tme nezničí váš zrak

Toto je asi veľkým prekvapením pre mnohých. Od detstva nás všetci učia, že čítanie alebo pracovanie v tme nám môže zhoršiť zrak, no to nie je pravda. Naše oči budú možno viac unavené, pretože budú na papier alebo obrazovku vidieť horšie, no zrak sa nám určite nezhorší.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/eyerim-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.