Tuk na bruchu, ktorý nechce odísť? 4 dôvody, prečo tam stále je!

0

Neustále cvičíte, snažíte sa správne jesť a možno sa vám podarilo nejaké kilo-dve aj zhodiť. Pneumatika na bruchu však stále ostala a nechce odísť. Príjem neustále znižujete, cvičíte a pohybujete sa viac ako kedykoľvek predtým, no je to stále nepostačujúce. Prečo je to tak?

Brucho a jeho okolie je jednou z problémových partií na tele, ktoré sa len veľmi ťažko formujú. Po vianočných sviatkoch prešlo mnoho ľudí na zdravú stravu, snažia sa schudnúť a najmä zhodiť tuk z brucha. Ten tam však je stále a nechce odísť. Dôvodov prečo nechce tuk zmiznúť, je viac.

Nízkotučné potraviny a “zero” nápoje

Mnohé štúdie v oblasti zdravého životného štýlu sa zamerali na nízkotučné potraviny a zero nápoje, ktoré sú veľmi obľúbenými náhradami nezdravých a sladených jedál či nápojov. Ak ste aj vy presedlali na niečo takéto s odôvodnením, že majú predsa málo kalórií, spravili ste zle. Zistilo sa, že ľudia, ktorí jedia potraviny s nízkym obsahom tukov či kalórií a s náhradnými sladidlami (týka sa to samozrejme aj nápojov) majú omnoho väčší obvod pásu ako tí, ktorí si občas dajú klasickú colu s cukrom alebo nejaký ten hamburger. Prečo je to tak? Síce si myslíte, že jete zdravo a máte nízky kalorický príjem, no umelé sladidlá pre náš organizmus vôbec nie sú vhodné a doslova ho ničia. Ľudia, ktorí si dajú nízkotučný jogurt sú neustále hladní, nezasýtení a tak zjedia hneď dvojnásobok toho, čo by zjedli pri klasickom jogurte.

Alkohol

Alkohol je kapitola sama o sebe. Ak celý deň nič nejete a potom si dáte dva či tri poháre nejakého sladkého vínka či horkého piva, máte celý svoj kalorický príjem nahradený. Síce sa snažíte nejesť príliš veľa, aby sa vám podarilo schudnúť, alkohol má mnoho cukrov a kalórií, ktoré sa volajú “prázdne kalórie”. Prázdne sú najmä kvôli tomu, že okrem cukrov neobsahujú vôbec žiadne minerály či živiny pre vaše telo. Ak sa snažíte schudnúť a chcete byť úspešní, určite sa vyhýbajte alkoholu.

Nezmenená strava

Poviete si, že keď si na hodinku pôjdete zabehať na páse a potom si dáte hamburger či palacinky, všetko je fajn a predsa ste spravili niečo pre svoje telo. Ak chcete vidieť na sebe výsledky, najdôležitejšie je to, čo si dáte do úst. Pravidlo hovorí: 80% strava a 20%. Iba naozaj veľmi malú časť tvorí cvičenie, a preto je dôležité, aby ste mali vždy kvalitnú stravu plnú vitamínov a minerálnych látok.

Spomalený metabolizmus

Jete málo, cvičíte veľa, no váha nechce ísť dolu? Asi ste skočili do diéty až príliš  rýchlo. Prvé kilá išli dolu skvelo, veľmi jednoducho, no potom začala váha stagnovať. Práve na začiatku ste urobili veľkú chybu. Spomalili ste si metabolizmus, pretože ste jedli veľmi málo, cvičili ste veľa a telo sa snažilo uchrániť si nejaké tie tukové zásoby na horšie časy. Na začiatok by ste mali obmedziť len nezdravé potraviny a nápoje, upraviť si jedálny lístok, no jesť dostatočne, aby ste sa vyhli spomalenému metabolizmu a následnému jojo efektu.

Zdielať

O autorovi

Naďa Černá

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.