Toto sú veci, ktoré vedú k hormonálnej nerovnováhe. Vyvarujte sa im

0

Aj napriek tomu, že je štítna žľaza je síce malá, no riadi veľmi veľa procesov v našom tele, vrátane metabolizmu. Keď však táto žľaza nefunguje správne, môže produkovať viac alebo menej hormónov, než naše telo potrebuje. V oboch prípadoch však môžu ľudia zaznamenať nepríjemné zmeny ako napríklad náhla fluktuácia hmotnosti, výkyvy nálady, problémy s kožou a dokonca aj rakovinu prsníka. Dnes sme si pre vás pripravili pár problémov, ktoré sa vám s touto žľazou môžu vyskytnúť. Budeme takisto hovoriť aj o zlých návykoch, ktoré môžu ovplyvňovať vašu štítnu žľazu.

zdravie

Príliš veľa stresu

Stres ovplyvňuje úplne všetky naše systémy, vrátane toho endokrinného, v našom tele. Ak ste v konštantnom stave napätia, štítna žľaza prestane pracovať správne a produkuje príliš veľa alebo naopak, príliš málo hormónov. Ak ste v minulosti už mali problémy s touto žľazou, stres by mohol viesť aj k záchvatom paniky alebo dlhodobej strate pamäte. Nedostatok spánku a stresujúca práca sú tiež v zozname rizikových faktorov. Hektický životný štýl vás udržuje v strese takisto, takže aj toto sa ráta medzi riziká. Chcete ich znížiť? My vám odporúčame dostatok spánku, veľa chôdze a cvičenie. V niektorých prípadoch je najlepšie obrátiť sa na psychológa, ktorý vám pomôže zvládnuť stresové situácie.

Jód DrMax.sk
Nicorette tabletky proti fajčeniu DrMax.sk
Lízanka proti stresu DrMax.sk

Nejete dostatok tukov

Keď si chceme začať sledovať stravu, musíme vedieť, ktoré produkty by sme mali prestať jesť. Nízkotučná strava vám pomôže znížiť vašu hmotnosť a zbaviť vás prebytočných kilogramov. Mnohí ľudia však prestávajú konzumovať nielen zlé, ale takisto aj tie dobré tuky, ktoré sú mimoriadne dôležité pre váš mozog a štítnu žľazu. Užitočné tuky sa nachádzajú napríklad v olivovom a ľanovom oleji, vajciach, mliečnych výrobkoch, mäse, rybách a pšeničných klíčkoch. Pri jedení týchto potravín vám vaša strava pomôže dosiahnuť pozitívne výsledky a vaše tlo bude zdravé.

Fresh cut fruits and vegetables

Jete veľmi veľa koreňovej zeleniny

Vedci z Oregonskej štátej univerzity zistili, že surová koreňová zelenina ovplyvňuje prácu štítnej žľazy. Nedoporučujeme preto jesť veľa kapusty či reďkoviek, najmä ak trpíte nedostatkom jódu. Ide o to, že tieto produkty obsahujú glukozinoláty, ktoré obsahujú dusík a síru (to je aj dôvod, prečo sú tieto druhy zeleniny mierne horké). Keď sa tieto prvky dostanú do nášho tela, ovplyvňujú našu štítnu žľazu a môžu dokonca spôsobiť aj nevoľnosť. Je lepšie jesť zeleninu, ako je repa, paradajky a zeler.

Fajčenie

Rôzne štúdie ukazujú, že fajčenie nemajú vplyv len na naše pľúca, ale takisto aj na štítnu žľazu. Tabak spôsobuje produkciu veľkého množstva hormónov spôsobujúcich hypertyroidizmus. Navyše, dym obsahuje toxíny a šesť dní ich telo odstraňuje. V týchto dňoch klesá aj množstvo jódu v štítnej žľaze. Úroveň hormónov štítnej žľazy vo vašej krvi stúpa a činnosť štítnej žľazy sa zhoršuje.

fajčenie

Konzumujete príliš veľa produktov, ktoré obsahujú kofeín

Je to v poriadku, ak váš deň začína šálkou kávy. Nie je však dobré, ak pijete kávu príliš často a vo veľkých množstvách. Káva a silný čaj obsahujú kofeín, ktorý zvyšuje množstvo kortizolu v tele. Tento stresový hormón ovplyvňuje štítnu žľazu a náš metabolizmus sa zhoršuje. Vedci stále argumentujú o množstve kávy, ktoré je vhodné pre človeka, no majte na pamäti, že nielen káva, ale takisto aj čokoláda, cola alebo energetické nápoje obsahujú kofeín.

Jete jedlá, ktoré majú príliš veľký glykemický index

Glykemický index je poradie uhľohydrátových potravín na základe ich okamžitého účinku na hladinu cukru v krvi. Vysoký glykemický index znamená, že proces rozpadu je príliš rýchly. Je dôležité preto venovať pozornosť tomu, čo jeme, aby ste udržali štítnu žľazu zdravú. Vysoké glykemické produkty sú sladkosti, pečivo, cestoviny a biela ryža. Tieto potraviny obsahujú obrovské množstvo sacharidov, ktoré ovplyvňujú proces absorpcie jódu. Nedostatok jódu vedie k štítnej žľaze. Samozrejme, je takmer nemožné jesť takéto produkty, no môžete aspoň znížiť množstvo vašej stravy.

Alcohol and Ulcerative Colitis

Alkohol

Alkohol je schopný zvýšiť alebo znážiť sekréciu pankreasu. Oba prípady sa týkajú tela. Ženy začnú mať nepravidelné menštruáciu alebo iné, podobné problémy a muži začnú trpieť nízkym libidom. Problémy štítnej žľazy majú tiež negatívny vplyv na vegetatívny nervový systém a môžu viesť napríklad k poruchám čriev, výkyvom nálady a ďašlím nepríjemným príznakom. Ak vaša štítna žľaza nepracuje správne, produkuje nadmerné hormóny a proces syntézy a dyhodregenázy sa spomaľuje. Preto sa aj zvyšuje vlpyv alkoholu na telo.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/drmax-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.