Toto sú škodlivé následky, ktoré má stres tehotnej ženy na dieťa. Vyvarujte sa im!

0

To, že je stres dnes už normálnou súčasťou nášho každodenného života nie je žiadnou novinkou. Postihuje dokonca aj tehotné ženy, ktoré by sa mu mali vyhýbať veľkou okľukou. Vedci tvrdia, že stres môže ovplyvniť budúci vývoj dieťaťa a jeho rast. Rovnako môže spôsobiť aj ďalšie problémy v živote. Ako je stred teda naozaj škodlivý a ako môže skutočne ovplyvniť plod? Poďme si spolu odpovedať na tieto otázky, ktoré by mali vedieť úplne všetky ženy, ktoré nielen sú tehotné, ale dieťa plánujú mať.

tehotenstvo

Stres môže spôsobiť predčasný pôrod a nízku váhu dieťatka

Budúcnosť bábätka je hlavným a dôležitým bodom, ktorý sprevádza každú matku. Tieto starosti sa však môžu zmeniť na skutočný stres, ktorý nie je dobrý nielen pre matku, ale takisto aj pre dieťa. Paradoxne, prvá vec, ktorú musí žena urobiť na to, aby mala zdravé dieťa, je ostať pokojná. Ann Bordersová, pôrodníčka a gynekologička v nemocnici Evanston tvrdí, že neschopnosť sa vyrovnať so stresovými situáciami prispieva k skorému pôrodu a nízkej pôrodnej hmotnosti. Stres zvyšuje produkciu hormónu s názvom kortikotropín, alebo aj CRH. V prípade matiek CRH ovplyvňuje dĺžku tehotenstva a zrenia plodu. Čím vyššia je hladina CRH, tm skôr príde deň, kedy žena porodí.
Prekvapujúcim faktom je, že v otázke stresu je najdôležitejší prvý trimester.

Fialové tehotenské šaty ZOOT.sk
Tehotenský kabát ZOOT.sk
Tehotenské šaty ZOOT.sk

Stres ovplyvňuje IQ dieťaťa a vývoj jeho mozgu

Vedci zistili, že vysoké hladiny kortizolu môžu znížiť IQ dieťaťa. Placenta zvyčajne produkuje enzýmy, ktoré rozkladajú kortizol, ale nedokáže sa vyrovnať dostatočne, ak je stres príliš intenzívny alebo príliš dlhý. Tiež sa potvrdilo, že stres počas tehotenstva môže mať vplyv na vývoj mozgu dieťaťa. Najmä štúdia, ktorú vypracoval tím Wayne State University zistila, že stres matiek ovplyvňuje konektivitu mozgu a organizáciu nervových funkčných systémov, čo znižuje účinnosť. Tieto nové technológie umožnili výskumníkom pochopiť, že náš mozog sa nevyvíja od najjednoduchších až po najzložitejšie systémy. Ukázalo sa, že mozoček, centrum stresových reakcií je jednou z prvých vecí, ktoré sa vyvíjajú, a preto je plod citlivý aj na stres matky už od samého začiatku.

Stres môže zapríčiniť problémy so spánkom

Prekvapivo, matkina nálada ovplyvňuje nielen vývoj plodu, ale takisto aj spánok. Štúdia z roku 2007 zistila, že stres očakávajúcej matky ovplyvňuje dĺžku spánku dieťaťa. Vedci skúmali deti vo veku 6, 18 a 30 mesiacov, ktorým merali čas spánku a to, ako často sa v noci prebúdzali. Ukázalo sa, že deti, ktorých matky zažili počas tehotenstva stresové situácie mali problémy so spánkom po 18 a 30 mesiacoch. Stáva sa to kvôli kortizolu, ktorý prechádza placentou a postihuje oblasť mozgu, ktorá je zodpovedná za cirkadiánny rytmus dieťaťa.

tehotenstvo

Stres môže ovplyvniť zdravie dieťaťa

Štúdia z roku 2011 potvrdila, že stres matiek ovplyvňuje zdravie dieťaťa vo všeobecnosti. Výsledky ukázali vyššie riziko predčasnej infekcie a duševných porúch u detí, ktoré trpeli stresom v maternici. Existujú aj ďalšie problémy, ako napríklad očné, ušné, tráviace, dýchacie, kožné, muskuloskeletálne, obehové alebo ochorenia močového mechúra. Stres matky môže prispieť aj k vývoju alergií a astmy u detí.
Zistilo sa takisto prepojenie medzi stresom a deficitom hyperaktivity alebo ADHD. Vplyv stresu sa v tomto prípade ukázal ako silnejší u fajčiacej tehotnej matky.

Stres zvyšuje detský strach a úzkosť

Doktorka Elysia Davisová z University of Denver tvrdí, že vysoká hladina kortizolu u tehotnej ženy robí dieťa viac náchylné na pocit stresu v budúcnosti. Toto sa objavuje takmer okamžite, keď je krv novorodenca odobratá nemocnicou. Tieto deti vykazujú intenzívnejšiu stresovú odpoveď ako iné. Ako batoľatá majú deti pocit strachu, keď sú vystavení jednoduchým výzvam, ako je videnie toho, že cudzinec vojde do miestnosti.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/zoot-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.