Tieto tipy od zubárov by ste v žiadnom prípade nemali ignorovať!

0

Pravidelná návšteva zubára je pre naše zuby dôležitá. Na to, aby sme tam však chodili úplne každý deň čas nemáme, a preto potrebujeme aj zopár tipov, ako sa vlastne o zuby starať počas obdobia, kedy u zubára dlhšie nie sme. Samozrejme, nie všetky tipy sú úplne lacné a zadarmo, ale mnohé sú tak užitočné, že ich začnete robiť aj vy. Vaše zdravie zubov, ďasien a celkovo aj úst závisí od tých najmenších detailov, ktoré by ste vôbec nepovažovali za dôležité. My sme si dnes pre vás pripravili zopár tipov, ktoré by ste mali dodržovať, aby ste mali zdravé zuby.

zuby

Neumývajte si zuby hneď po jedle

Ak ste zvyknutí najesť sa, napríklad zjesť večeru a ísť si hneď umyť zuby, mali by ste vedieť, že to pre váš chrup vôbec nie je dobré a veľmi jednoducho to môže poškodiť sklovinu. Potraviny a nápoje narušujú rovnováhu pH v ústach a zubnú sklovinu zjemňujú na krátky čas. Zubní lekári preto odporúčajú používať zubnú pastu, ktorá je celkom silná, až po približne 30-40 minútach.

Nebezpečné sú aj bazény

Samozrejme, nikto nehovorí o tom, že všeobecne plávanie nie je prospešné pre vaše zdravie. Práve naopak, má mnoho výhod, vďaka ktorým ste zdraví. Problémom sú však chemikálie v bazénoch, ktoré sa používajú na dezinfekciu vody. Tie majú totižto strašný účinok na zuby. V osemdesiatych rokoch publikovali americkí vedci výsledky štúdie zameranej na zdravie zubov profesionálnych plavcov, z ktorých 40% trpelo poškodením zubnej skloviny. Takže, čo v takom prípade, keď často navštevujete bazény, robiť? Pokúste sa udržať vodu z bazéna čo najďalej od zubov a v lete sa bazénom radšej vyhýbať.

Marvis zubná pasta Notino.sk
Bambusová zubná kefka soft Notino.sk
Zubná pasta Colgate Notino.sk

Kávu by ste mali vypiť do tridsiatich minút

Keď sa bavíme o zuboch, mali by ste premýšľať o spôsobe, akým pijete čaj alebo kávu v práci. Celú šálku horúcej kávy pijeme po malých dúškoch naozaj dlhší čas. Popri tom často aj pracujeme. Zatiaľ čo však toto robíme, káva (a najmä tá s cukrom) pracuje na zničení skloviny vašich zubov. Takže je najlepšie vypiť tento nápoj čo najskôr.

Toto je dôvod, prečo gynekológovia odporúčajú skontrolovať si zuby pred plánovaným otehotnením

Po prvé, ústna dutina je otvorený zdroj pre infekcie, ktoré sa potom môžu šíriť do tkanív, do zubov, na ďasná a následne sa dostať aj do krvného obehu a tak ovplyvniť plod. Mohlo by to viesť napríklad k predčasnému pôrodu a vážnym vrodeným chorobám.
Po druhé, paradentóza je tiež naozaj nebezpečná, pretože môže znížiť reprodukčnú schopnosť mužov i žien.

úsmev

Umývanie zubov v sprche nie je najlepšou voľbou

Šetríte čas a čistíte si zuby počas sprchovania? Nie je to práve tým najlepším rozhodnutím. Umývanie zubov by mal byť proces, ktorý sa vykonáva pozorne a precízne. Vaše deti by ste mali učiť čistiť si zuby poriadne a určitý čas. Napríklad im pri tom zapnite dobrú hudbu a uvidíte, že im to pôjde. Upúta to ich pozornosť na približne 2-3 potrebné minúty.

Zdravie zubov je spojené s vašou pamäťou

Vedci uskutočnili výskum s 273 dobrovoľníkmi vo veku 55 rokov a vyššie. Dospeli k záveru, že ľudia, ktorí nemajú všetky zuby, mali horšiu pamäť, boli omnoho podráždenejší a boli náchylnejší na výkyvy nálady. V dôsledku toho existuje teória, že strata zubov spôsobuje, že počet senzorických signálov, ktoré sa posielajú do mozgu, sú v nižšom počte. To je aj dôvod, prečo zubní lekári odporúčajú využiť každú príležitosť, ktorú máte, k ochrane zubov. Je skvelé, že dnes existujú dokonca aj technológia, ktoré vám umožňujú zrekonštruovať zub, ak máte len koreň.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/notino-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.