Superpotraviny, ktoré musíte mať doma!

0

Určite ste už počuli o názve „superpotraviny“ alebo „superfoods“. Tieto názvy označujú potraviny, ktoré sa za posledné roky dostali do popredia vďaka svojim výživovým vlastnostiam. Obsahujú dôležité živiny pre ľudské telo a to v ich prírodnej forme. Ak budete jesť tieto potraviny aspoň raz denne, polovicu zo svojich liekov budete môcť vyhodiť.

Superpotraviny sú čistou energiou, ktorú nám dáva naša príroda. Medzi ne patria napríklad:

  • acai
  • chia semienka
  • granátové jablko
  • maca
  • goji (kustovnica čínska)
  • quinoa
  • pohánka

Okrem vyššie spomenutých druhov je na svete superpotravín neskutočne množstvo. Dnes sa zameriame na pár z nich a povieme vám ich veľké účinky, ktoré sú priam až magické.

Goji

Malé červené sušené ovocie môžete nájsť v bio obchodíkoch aj pod názvom Kustovnica čínska. Tento zázrak je prírodný antioxidant, ktorý nám pri chudnutí pomôže redukovať tuk. Obsahuje až 18 druhov aminokyselín a 10 stopových prvkov. Vďaka farbe môžeme usúdiť že sa v ňom nachádza vysoký podiel karotenoidov, vitamínov C, B a E.

Vďaka goji sa vám podarí schudnúť, pretože podporuje metabolizmus. Môže sa vám zlepšiť zrak, posilní sa vaša imunita, zbavíte sa zlej nálady a vyrovnáte hladinu cholesterolu vo vašom tele. Aby toho nebolo málo, goji dokonca omladzuje. Ak potrebujete energiu, nesiahajte hneď po káve, ale skúste si dať za hrsť tohto ovocia. Goji je totižto jedným z najväčších zdrojov energie z prírody pre naše telo.

Nájdete ho vo viacerých formách a to napríklad ako sušené plody, ktoré môžete pridať do jogurtu, k rannej ovsenej kaši alebo ich jesť len tak. Ďalšou formou je aj 100%-ný džús goji.

Džús Goji 100%
Sušené Goji (Kustovnica čínska)

Acai

Toto bobuľovité brazílske ovocie, ktoré sa veľmi podobá vzhľadom na čučoriedky, si mnohí spájajú najmä s nápojom, ktorý môžeme vídať v televíznych reklamách. Málokto však vie, ako skutočne Acai vyzerá alebo chutí. Nie sú vôbec ťažké na pestovanie a môžete ich nájsť vo vlhkých dažďových pralesoch.

Dužina Acai obsahuje vitamíny C, B, E, A a je veľmi bohatá na vitamíny a minerálne látky ako sú železo, fosfor, vápnik, mangán, draslík, horčík, meď či bór. Acai má omladzujúce účinky a napomáha tráviacemu traktu.

Neviete ako jesť Acai alebo kde ho zohnať? U nás sa vyskytuje vo viacerých variantách ako je nápoj, prášok alebo zmrznutá dreň. Obe majú veľký podiel vitamínov, ako aj čerstvé ovocie. Dreň alebo prášok si môžete rozmixovať spolu s ovocím a pripraviť si tak veľmi chutné a zdravé smoothies.

Prášok Acai Bio
Kapsule Acai

Chia semienka

Chia semienka sú už pomerne známou potravinou aj u nás na Slovensku, no ak ste s nimi ešte neprišli do kontaktu, vymenujeme vám pár pozitív, vďaka ktorým si ich zamilujete nielen vy, ale aj vaši priatelia.

Chia obsahujú vitamín B, Omega 3 mastné kyseliny, neobsahujú lepok, sú výborným antioxidantom a môžete ním nahradiť aj vajíčka. Práve kvôli nahrádzaniu vajíčok si tieto zázračné semienka ľudia tak obľúbili. Dokážu totižto vytvoriť za pár minút gél, ktorý vám spojí či už cesto alebo jedlo, do ktorého by ste potrebovali vajíčko na spojenie.

Využívať ich môžete aj pri príprave tzv. chia pudingov. Vďaka tomu, že dokážu urobiť z tekutiny gél, jogurt s vločkami, do ktorého pridáte chia vám bude pripomínať chuťovo puding. Dávajte si však pozor na dennú dávku chia. Odporúča sa totižto len 15 g pre dospelého človeka.

Chia semienka BIO
Chia múka
Chia cookies

Quinoa

Okrem toho, že quinoa patrí medzi superpotraviny, mnohí ju zaraďujú aj medzi potraviny s najväčším obsahom bielkovín. Obsahuje aj dvakrát viac vlákniny, ktorá nám napomáha proti zápche, pomáha nás chrániť pred ochoreniami srdca a znižuje cholesterol v krvi.

Minerálne látky a vitamíny, ktoré obsahuje sú napríklad železo a horčík. Tým pádom môžu byť naše červené krvinky zdravé a naša obranyschopnosť silnejšia. Má nízky glykemický index, čo znamená, že po jej skonzumovaní nám cukor v krvi nevyskočí na vysoké čísla. Práve kvôli tomu je vhodná pre diabetikov. Ak patríte k ľuďom, ktorí nemôžu lepok, určite stavte na quinou, ktorá ho neobsahuje.

Táto plodina sa veľmi ľahko pripravuje. Postup je podobný ako pri varení ryže. Na jednu šálku quinoi potrebujete dve šálky vody alebo zeleninového alebo hocijakého vývaru, po ktorom bude chutiť ešte lepšie.

Quinoa BIO


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/biocare-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.