Sezóna byliniek je tu! Viete, na ktoré treba staviť?

0

Každý rok prichádzajú nejaké obdobia, ktoré sú niečím výnimočné. Či už príde sezóna nejakého ovocia, zeleniny alebo napríklad byliniek. Práve koncom apríla a začiatkom mája prichádza táto sezóna, ktorá je perfektná pre všetkých, ktorí majú radi rôzne bylinkové čaje, tinktúry alebo len jednoducho sušia bylinky na ich iné využitie. Bylinkové čaje či iné produkty, ktoré sa dajú kúpiť v lekárňach alebo v obchodoch sú síce dobré, no nie sú ani spolovice také, aké by mali byť.

Patríte k ľuďom, ktorí majú radi bylinky a veria v ich silu? Dnešný článok je presne pre vás ako stvorený. Práve teraz totižto začala sezóna byliniek, ktorá trvá nejakú dobu, takže sa môžete tešiť na ich zber a následné sušenie či iné použitie.

Podbeľ

Poznáte podbeľ? Táto skvelá bylinka sa zbiera počas celého apríla a pomáha najmä pri ochoreniach dýchacích ciest. Sušené listy z neho uvoľňujú totižto hlien a podporujú jeho vykašliavanie. Upokojuje kašeľ a skvelo chutí. Nemusíte sa preto obávať nejakej nepríjemnej chuti, ktorá by vás mohla odrádzať od jeho pitia. Vhodný je však aj na posilnenie imunity a celkovej obranyschopnosti organizmu. Čerstvé listy sa používajú na telo ako zábal, ktorý pomáha pri reume, kŕčových žilách a lieči aj malé rany.

Podbeľ lekársky
Žihľava dvojdomá
Šalvia lekárska

Žihľava

Stará známa žihľava, ktorá často robí nepríjemnosť, keď pŕhli je veľmi užitočná a jej perfektné účinky určite pozná mnoho z vás. Je to aj vďaka tomu, že staré mamy používali žihľavu veľmi radi. Zbiera sa od apríla do augusta a mali by ste ju zbierať ešte veľmi mladučkú, keď nepŕhli. Dá sa používať nielen proti rôznym chorobám, ale aj v špičkovej gastronómií. Vhodná je ako očista tela, no nepite ju viac ako dva týždne, pretože by vám mohla naozaj veľmi ublížiť. Vhodná je aj na úpravu krvného tlaku, cukru v krvi, čistí pečeň a samozrejme, je perfektná aj na vlasy, ktorým dodáva silu a lesk.

Baza

Baza, na ktorú má mnoho ľudí aj alergiu, je naozaj veľmi dobrá na čaj. Ten je krásne voňavý a chutný, no nielen to. Má aj mnohé iné skvelé účinky, medzi ktoré patrí bojovanie proti nafukovaní a plynatosti či na boľavé kríže, kde sa natiera šťava z jej plodov.

Breza

Z brezy sa zbierajú listy. Čaj z nich nie je však práve najchutnejší, no perfektné výsledky, ktoré získate sa vám budú určite páčiť. Breza je vhodná pri zápaloch obličiek a močových ciest.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/biocare-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.