Pravda a mýty o pitnom režime!

0

S letom prichádzajú aj vysoké teploty, ktoré sú spojené s omdlievaním a dehydratáciou. Nemáte správny pitný režim? Od mnohých by ste určite počuli vetu „Máte problém.“ Čo je však pravdy o pitnom režime a spomínaných dvoch litroch, ktoré by mal každý človek vypiť?

Keď čítate rôzne články o pitnom režime, určite sa stretnete s pojmom dva litre denne. Je to akoby také všeobecné doporučenie, ktoré by mal úplne každý človek na svete dodržiavať. Ak totižto nevypijete minimálne dva litre, budete dehydrovaní, nebudete sa vedieť dobre sústrediť a čo je najdôležitejšie, zničíte si obličky. Je toto všetko vôbec pravda?

Koľko vody potrebujeme naozaj?

Dva litre denne je pre väčšinu populácie daný cieľ, ktorý by chcel každý pokoriť. Nie je to však pravda. Nie každý potrebuje dva litre a naopak, nie každý sa s nimi uspokojí. Všetko závisí najmä na vašej stavbe tela, váhe, výške a dennej aktivite, ktorú vykonávate.

Na internete môžete nájsť niekoľko vzorcov či kalkulačiek, ktoré vám všetko vypočítajú, no spoliehať sa úplne na ne vám neradíme. Prečo? Je to jednoduché. Každé telo je úplne iné, každý deň je iná teplota, vy sa inak potíte, robíte vždy inú aktivitu, a preto každodenný príjem vody sa môže líšiť. Nemusí to byť úplne odlišné číslo, no líši sa.

Fľaša Sass & Belle s motívom kaktusov
Fľaša Sass & Belle
Filtračná fľaša

Sami by ste mali sledovať svoje telo a najmä moč. Ak ho máte svetlý, pijete dostatok vody. Ak je práve naopak, tmavý, mali by ste pridať na tekutinách. Nepite až vtedy, keď ste smädní, no zbytočne to ani nepreháňajte. Majte pri sebe vodu a pomaly si odpíjajte. Je to dôležité, pretože ak naraz vypijete odrazu veľa vody, môžete sa cítiť príliš plní a môže vám byť zle.

Príliš veľa vody

Niektorí ľudia to s vodou však preháňajú. Klasický príjem vody by mal končiť niekde pri štyroch litroch. Samozrejme, pre niektorých je nepredstaviteľné vypiť vôbec dva litre, nie štyri, no vrcholoví športovci pijú omnoho viac vody. Ak to však s vodou preháňate a pijete omnoho viac vody, než by ste mali, môžete si poškodiť obličky.

Nič nepreháňajte, no určite si svoj pitný režim ustrážte. Snažte sa vždy vypiť toľko vody, koľko cítite, že potrebujete a nebuďte zbytočne dlho smädní.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/zoot-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.