Nemôžete zaspať? Máme pre vás pár tipov!

0

Mnohým ľuďom sa mnohokrát stáva, že jednoducho nemôžu zaspať. Nie je to však žiadna porucha či dokonca insomnia, čiže chorobná nespavosť. Chcete sa aj vy zbaviť neustáleho pozerania do stropu a konečne sa vyspať? Máme pre vás pár tipov, vďaka ktorým zaspíte rýchlosťou svetla poriadnym, tvrdým spánkom!

Cvičenie

Mnohí ľudia nemôžu zaspať z nadbytku energie a z toho, že ich telo proste nie je dostatočne unavené. Tento bod sa týka najčastejšie ľudí, ktorí majú sedavú prácu. Síce ste unavení, pretože sa tak najmä cítite, mnohokrát to nie je fyzická únava, ale psychická. Vyčerpajte aj zbytok fyzickej energie, ktorá vám ostala. Choďte si zacvičiť von do prírody, ak je pekné počasie, choďte do fitka s priateľmi alebo si len zacvičte doma. Každá aktivita, aj tá najkratšia a najjednoduchšia sa počíta!

Rovnaký čas

Vyberte si čas, kedy chcete spať. Najlepšie je nájsť si tento čas tak, že si vypočítate, koľko by ste chceli spať. Priemerne by mal dospelý človek spať približne 7-8 hodín. Ak vstávate skoro, choďte si aj skôr ľahnúť. Ak si každý deň pôjdete ľahnúť už o 21:00, uvidíte, že si vaše telo na túto rutinu zvykne a vy nebudete mať problém zaspať jednoducho a rýchlo. Nemali by ste však meniť časy, pretože vaše telo môže byť rozhádzané a nebude vedieť dobre vstať.

Čaj Pur-Eh sypaný BioCare.sk
Rooibos sypaný BioCare.sk
Čaj BioCare.sk

Spravte všetko cez deň

Neustále myslíte na to, koľko máte práce a že ju nestíhate? Ak áno, máte neustály stres, ktorý spôsobuje, že váš mozog neustále pracuje. To je jeden z dôvodov, prečo nezaspíte. Nemyslite na to, čo ste nespravili, myslite na to, ako ste všetko stihli. To, čo ste nestihli si napíšte na papier a nechajte to z mysle odísť. Papier si zapamätá všetko a na ďalší deň to vybavíte.

Čítanie namiesto mobilu

Radi pred spaním prezeráte sociálne siete, ako sú Instagram či Facebook? Aj to môže byť jednou z príčin, prečo sa vám nedá zaspať. Mnohých ľudí ovplyvňuje modré svetlo, ktoré svieti z mobilových obrazoviek. Práve kvôli tomu by ste mali aspoň hodinu pred tým, ako pôjdete spať, čítať napríklad knihu. Unavíte si tak oči, obohatíte si myseľ a možno nájdete svoj obľúbený príbeh na stránkach kníh.

Čistý vzduch

Viete, kedy sa v miestnosti najlepšie spí? Keď ju vyvetráte. Čerstvý vzduch perfektne pôsobí na všetky zmysly. Predtým, ako si pôjdete spať, otvorte si okno aspoň na 10-15 minút. Aj keď je vonku zima a vo vašej miestnosti bude chladnejšie, nemusíte sa báť. Zohreje vás paplón. V miestnosti, v ktorej spíte, by ste mali mať nižšiu teplotu. V príliš vysokej teplote sa nespí dobre.

Teplý nápoj

Pamätáte si na detstvo, keď vám babka či mama hovorila, aby ste si išli dať niečo teplé, pretože vás to upokojí a zaspíte? Presne na niečo také by ste mali staviť aj teraz! Síce si poviete, že vám to nepomáhalo, nie je to pravda. Teplý nápoj vám pomôže zaspať omnoho rýchlejšie. Už veľmi dávno vedci zistili, že teplo na nás pôsobí upokojujúco a omnoho lepšie sa nám zaspáva. Ak nemáte radi najlepší „elixír“ na spánok v podobe mlieka s medom, vyskúšajte klasický čaj alebo kakao. Všetky tieto nápoje vám pomôžu naozaj rýchlo zaspať. Určite sa však vyhýbajte káve, ktorá má na telo a mozog úplne iné pôsobenie.

Teplo okolo seba

Teplo však nemusí byť len zvnútra tela. Stačí, ak stavíte na niečo teplé vedľa seba. Ak nemáte partnera, s ktorým by ste mohli v posteli ležať, v obchodoch nájdete mnoho plyšákov, ktorých stačí len dať do mikrovlnnej rúry na pár minút zahriať. Vďaka ich špeciálnej výplni držia omnoho dlhšie teplo a vy si tak môžete byť istí, že počas celej noci budete v objatí niečoho teplého.

Na záver

Ak sa vám ani po našich radách nedá dobre zaspať, môžete vyskúšať prírodné prostriedky na navodenie spánku, ako napríklad čaj na spánok. Nesiahajte však po tabletkách, ktoré vám nepredpísal doktor, pretože si môžete skôr uškodiť, ako pomôcť. Insomnia, čiže nespavosť je veľmi častým problémom dnešných ľudí, a preto ak ňou trpíte dlho, určite vyhľadajte lekársku pomoc.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/biocare-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.