Kokosová voda vs. kokosové mlieko: Aký je medzi nimi rozdiel?

0

Kokos má pre telo človeka perfektné účinky. Na trhu nájdete veľké množstvo rôznych výrobkov z kokosu. Medzi tie najobľúbenejšie sa radia kokosová voda a kokosové mlieko. Aký je medzi nimi rozdiel a aké majú účinky na telo?

Aký je hlavný rozdiel?

Ľudia si často myslia, že kokosové mlieko a kokosová voda sú to isté. V skutočnosti sú to úplne odlišné tekutiny. Kokosová voda je priehľadnou tekutinou vo vnútri kokosu. Ak si do rúk zoberiete mladý kokos a jemne ním zatrasiete, tekutina, ktorú počujete, je práve kokosová voda. Ak je kokos zrelý, stačí do neho urobiť otvor a kokosovú vodu vypiť.

kokosové mlieko

Kokosové mlieko je produkt, ktorý sa vyrába z kokosovej dužiny. Tá musí byť z kokosu určitým spôsobom „vytiahnutá“, rozmixovaná, prefiltrovaná a následne skvapalnená. Po tomto celom procese získa mlieko hustú textúru, na ktorú sme zvyknutí. Kokosové mlieko sa v mnohých národných kuchyniach bežne používa na prípravu polievok, hlavných jedál a nápojov.

Nakúpte si aj vy kvalitné kokosové výrobky. Vybrali sme tie najlepšie:
Kokosový cukor BioCare.sk
Kokosová voda BIO BioCare.sk
Kokosové mlieko BioCare.sk

Kokosová voda a jej výhody

Zistilo sa, že kokosová voda je pri hasení smädu omnoho účinnejšia, ako tá obyčajná. Obsahuje vitamín C, horčík, draslík a sodík. Je to zdravá, výživná a osviežujúca alternatíva.

Podľa Dr. Kruszelnického obsahuje kokosová voda sodík a draslík. Tým pádom sa podobá tekutine, ktorá sa nachádza vo vnútri ľudských červených krviniek.

Okrem toho má tiež veľa vápnika a horčíka, čo znamená, že ak ju pijete, podporujete svoje telo v produkcií energie.

V prípade, že máte ťažkosti s tráviacim systémom, kokosová voda je skvelým pomocníkom. Okrem vitamínov totižto obsahuje veľa vlákniny, ktorá pomáha normalizovať črevnú aktivitu a metabolizmus. Taktiež zlepšuje imunitný systém a zabraňuje zápche.

No a nesmieme zabudnúť ani na to, že kokosová voda obsahuje veľa draslíka. Štúdie ukazujú, že vďaka tomu dokáže voda vyrovnať krvný tlak a potenciálne tak znižuje riziko vzniku krvných zrazenín, ktoré sa tvoria v tepnách. To znamená, že môže pomôcť v boji proti infarktu.

Majte však na pamäti, že aj keď je kokosová voda skvelá, jej príjem je určitým spôsobom obmedzený. A to najmä u ľudí s problémami s obličkami.

kokos a pohárik

Kokosové mlieko a jeho výhody

Štúdie naznačujú, že kokosové mlieko má antimikrobiálne a protizápalové vlastnosti. Výťažok z kokosového oleja a kokosové mlieko môžu zmierniť zápal a opuch pri zraneniach.

Kokosové mlieko dokonca dosiahuje pôsobivé výsledky u ľudí, ktorí majú autoimunitné zápalové stavy, ako je reumatoidná artritída.

Kokosové mlieko môže tiež pomôcť znížiť hladinu LDL cholesterolu (zlý cholesterol) v tele, ak sa konzumuje pravidelne v malom množstve – napríklad ak si ho pridáte do rannej ovsenej kaše. Vedci zistili, že nasýtené tuky kokosového mlieka môžu mať pozitívny vplyv na cholesterol, čo môže pomôcť predchádzať srdcovým chorobám, mozgovej príhode a vysokému krvnému tlaku.

A taktiež nesmieme zabudnúť, že kokosové mlieko bojuje aj proti anémií, čiže nedostatku železa. To je jedným z najčastejších problémov ľudí po celom svete.

mladý kokos

Záver

Chcete byť zdraví a neviete si vybrať, čo je pre vás lepšie? Nikdy neurobíte zle, ak budete kokosovú vodu s mliekom striedať. Určitý čas stavte na vodu, inokedy zas na mlieko. Dávajte si však pozor na množstvo. Ako sa totižto hovorí, všetkého veľa škodí.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/biocare-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.