Každým rokom sú naše kosti slabšie a slabšie. Týmto spôsobom sa tomu vyhnete!

0

Osteoporóza je jednou z najrozšírenejších chorôb s kosťami, ktorá zastihuje niekoľko miliónov ľudí po celej planéte. Tento zdravotný stav spôsobuje to, že sú vaše kosti krehké a slabé. Ročne je tak postihnutých viac ako 75 miliónov ľudí vEurópe, USA a Japonsku. Podľa Medzinárodnej nadácie pre osteoporózu spôsobuje táto choroba viac ako 8,9 miliónov zlomenín ročne. Máme pre vás článok, v ktorom vám poradíme, ako sa vyhnúť tomuto problému a to už vo veku 20 či 30 rokov.

mlieko

Uistite sa, že konzumujete dostatok vápnika

Ak sa opýtate kohokoľvek, ako si ochrániť kosti, s najväčšou pravdepodobnosťou dostanete jednoznačnú odpoveď, ktorá bude znieť: vápnik. Naše kosti obsahujú 99,5% vápnika a práve to je dôvod, prečo potrebujete dostatočný prísun vápnika. Okrem toho je potrebné, aby ste ho pravidelne dopĺňali pravidelne, z tých najlepších zdrojov. Podľa Medzinárodnej nadácie pre osteoporózu potrebujete takéto množstvo vápnika:

  • Ženy do 50 rokov – 1000 mg vápnika denne
  • Ženy nad 50 rokov – 1200 mg vápnika denne
  • Muži do 70 rokov – 1000 mg vápnika denne
  • Muži nad 70 rokov – 1200 mg vápnika denne

Zdroje vápnika sú: sardinky, losos, sójové bôby, tofu, mandle, syr, mlieko, špenát alebo pomrančový džús. Mnohí ľudia si myslia, že iba mlieko a mliečne výrobky sú zdrojom vápnika alebo ho práve tieto výrobky obsahujú najviac. Pravdou však je, že potravina ako napríklad trstinová melasa obsahuje o niekoľkokrát viac vápnika ako samotné mlieko. Preto aj ľudia, ktorí sa vyhýbajú mlieku a mliečnym výrobkom (ako napríklad vegáni alebo ľudia, ktorí majú intoleranciu na laktózu) môžu vápnik čerpať aj z iných zdrojov bez väčších problémov.

Vápnik BioCare.sk
Vitamín B12 BioCare.sk
Ajurvédska káva BioCare.sk

Nezabudnite na vitamín D

Mnohí ľudia si myslia, že na kosti je vhodný len vápnik a žiadny iný minerál. Vitamín D je však takisto veľmi dôležitý pri správnej stavbe kostí. Tento vitamín je jedným z najdôležitejších mikroživín v našom tele a tiež sa nazýva slnečný vitamín, pretože je produkovaný v našom tele vtedy, keď sme vystavení slnečnému žiareniu. Vitamín D sa podieľa na mnohých procesoch vrátane funkcií mozgu. Je tiež dôležitý pre zdravé kosti a zuby a pomáha aj absorbovať vápnik. Zaujímavosťou je, že aj keď máte dostatok vápniku, no nemáte dostatok vitamínu D, máte stále riziko vzniku osteoporózy.
Zdroj vitamínu D je najmä slnko, no počas zimy by ste mali staviť na mastné ryby ako tuniak a losos, mliečne výrobky, obilniny, syry a vajcia.

kavove-zrna

Udržujte si dobrú postavu

Dobrá a zdravá strava vám pomôže udržať si dobrú postavu a zbavíte sa veľmi jednoducho kíl navyše. Ak si znížite telesnú hmotnosť, najmä počas nižšieho veku, vyhnete sa v staršom veku problémom s kosťami. Na druhej strane je totižto obezita rizikovým faktorom, ktorý prispieva k zlomeninám kostí a takisto problémom aj so srdcom.
Pravidelným pohybom a cvičením si znížite svoju váhu veľmi jednoducho a rýchlo. Cvičte a jedzte zdravo.

Prestaňte fajčiť

Nedávne štúdie ukazujú, že nikotín má negatívny vplyv na hustotu kostí. Taktiež fajčenie cigariet oneskorí hojenie kostí až o 60% ako obvykle. Ak ste fajčiar, najlepšia vec akú môžete urobiť je pokúsiť sa prestať fajčiť. Začnite pomalým znižovaním fajčenia a uvidíte, že kvalita vašich kostí sa zlepší.

chia

Nepite príliš veľa kofeínu

Tak isto ako aj vy, milióny ľudí na celom svete si nedokáže predstaviť svoje ráno bez šálky kávy. Existuje však aj nejaká hranica, ktorú by ste s kofeínom nemali prekročiť. Zvýšený kofeín je zodpovedný za zníženie kostnej hmoty a zvýšenie rizika zlomenín, pretože má negatívny vplyv na absorpciu vápnika. Lekári odporúčajú pre dospelého človeka maximálny príjem 400 mg kofeínu denne, čo sa rovná štyrom šálkam kávy. Ak pijete kávy viac, môžete mať problémy nielen s kosťami, ale takisto aj so srdcom.

Vaše kosti potrebujú Omega 3 mastné kyseliny

V kombinácií so zdravým životným štýlom sú Omega 3 mastné kyseliny veľmi potrebné na hustotu kostí. Tieto mastné kyseliny podporujú produkciu buniek tvoriacich kosti. Zdroje týchto kyselín sú mastné ryby, morské plody, vlašské orechy a chia semienka.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/biocare-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.