Džúsy: Áno, alebo nie?

0

V predajniach obchodov si môžete všimnúť na regáloch fľaše s etiketou, kde je napísané 100% pomarančová, jablková alebo iná, ovocná šťava. Keď si prečítate zloženie, vidíte tam len to ovocie, z ktorého je zložená, žiadne zbytočné cukry, konzervanty či iné látky, ktoré by tam nemali čo hľadať. Sú však tieto šťavy zdraviu prospešné a vhodné do jedálnička?

Áno, ale..

Všetko má svoje ale. Každá potravina, aj tá zdravá, v nevhodnom množstve nie je zdravá a dobrá. Ovocie by ste mali konzumovať čerstvé, v jeho klasickej podobe. Tak z neho budete mať úplne všetko, čo by ste potrebovali. Dostatok vitamínov, vlákniny a aj tej pomyslenej šťavy, ktorú by ste si inak kúpili. Všetko ovocie má totižto cukry. Síce sú to zdravé cukry, v neprimeranom a veľkom množstve sa aj tieto cukry ukladajú, a preto sa z nich môže priberať. Koľko jabĺk dokážete zjesť na posedenie? Môžu to byť tak 2-3 kusy, že? V ovocnej šťave, ktorú ste si kúpili môže byť odšťavených niekoľko desiatok kusov jabĺk či iného ovocia. To znie na pekne kalorickú bombu. Keď si to zrátate, šťavy môžu mať na jeden liter aj okolo 300 kalórií, čo je viac, ako dosť.

Smoothies

Smoothies, čiže husté, niekedy až kašovité, nápoje z ovocia sú kapitolou samou o sebe. Presne aj v tomto prípade sa dá použiť príklad s kusmi ovocia. Koľko ovocia dokážete zjesť na posedenie? Možno tak misku ovocia, v ktorej máte niekoľko kúskov. To je úplne normálny a bežný stav. Koľko však dokážete vypiť v takom smoothies? Práve v tomto nápoji býva väčšinou niekoľko kusov banánov, jabĺk a iných druhov ovocia. Tieto nápoje sa môžu vyšplhať takisto na vysokú kalorickú hodnotu a nemusí to ostať len pri 300 kalóriách.

Aloe Vera šťava
Brusnicová šťava

Zlatá stredná cesta

Ak máte radi ovocné šťavy alebo smoothies, určite si ich niekedy spravte. Je to úplne normálne, že v teplách, ktoré pomaly prichádzajú, máte chuť na niečo osviežujúce a studené. Nepite však tieto nápoje úplne každý deň. Predsa len, majú dosť vysokú výživovú hodnotu, a keď chcete, radšej si ovocie nakrájajte. Uvidíte, že ho tak zjete o podstatne menej.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/biocare-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.