Čo jesť, aby ste boli zdraví?

0

Na to, aby bol človek zdravý, netreba len dostatok pohybu, ale takisto dobrú životosprávu. Práve viacerí ľudia netušia, čo by mali jesť, aby mohli byť zdraví, plní energie a pritom si vedeli udržovať zdravú hmotnosť. Niektorí sa snažia jesť len zdravé potraviny, no niekedy ani sami netušíme, čo sa pod pojmom „zdravé potraviny“ či „zdravá strava“ nachádza. Dnes máme pre vás odpoveď na otázku, „Čo jesť, aby ste boli zdraví?“ a máme pre vás hneď niekoľko odpovedí, ktoré vám spravia jasno v tom, čo vlastne jesť.

Rýchla energia

Mnohí ľudia potrebujú počas dňa nakopnutie v podobe rýchlej energie. Viacerí z nás určite stavia na energetické nápoje, ktoré pijú za účelom rýchleho návalu energie. Pravdou však je, že tieto nápoje nie sú práve tým najlepším, čo telu môžeme dať. Príliš veľké množstvo kofeínu, aróm, konzervantov, umelých farbív a najmä cukru prispievajú k tomu, že človek pomaly ale isto priberá. Takisto sa v tele ukladajú aj nežiadúce látky, a preto by ste sa mali energetickým nápojom vyhýbať čo najviac. Namiesto toho by ste mali staviť napríklad na jablko či banán, ktoré obsahujú dosť cukru, no toho prírodného, ktorý je pre naše telo prospešný.

fat

Lepok

Veľmi veľa žien na svete si myslí, že keď zo svojho jedálnička vyradia lepok, schudnú omnoho rýchlejšie. Je to pravda, pretože potraviny, ktoré obsahujú lepok sú napríklad chlieb, pečivo, koláče a podobne. Tieto potraviny majú vysokú kalorickú hodnotu a keď ich prestanete jesť, veľmi jednoducho schudnete. Vyhýbať sa lepku však nie je rozumné. Len malá časť populácie je alergická na lepok a musia sa mu vyhýbať. Ak takéto problémy nemáte, určite lepok nevynechávajte, pretože si tým spôsobíte škodu len vy sami a telo sa od lepku odnaučí.

Zdravé cestoviny GymBeam.sk
Chia semienka GymBeam.sk
Zmes vločiek GymBeam.sk

Sacharidy

Rovnako ako lepok, takisto aj sacharidy nie sú žiadnym strašiakom, ktorého by ste sa mali báť, alebo by ste sa mu mali vyhýbať. Zdravá výživa obsahuje takisto aj sacharidy, ktoré by ste do svojho jedálnička mali v miere zakomponovať aj vy. Všetky užitočné rastlinné produkty sú takisto zdrojom sacharidov. Mali by ste vylúčiť rafinované potraviny a potraviny, ktoré obsahujú príliš veľa cukru. Niektoré potraviny by ste mali vylúčiť práve kvôli veľkému obsahu cukrov a nie kvôli tomu, že obsahujú sacharidy.

Môžeme jesť tie isté potraviny každý deň?

Otázka takisto znie, či môžeme jesť tie isté potraviny každý deň. Pravdou je, že môžeme. Nie je na tom nič zlé, ak si jeden deň dáte to isté, čo ste mali aj predtým, alebo budete jesť celý týždeň to isté. Jediné riziko, ktorému sa vystavujete je to, že vám vaše obľúbené jedlá môžu prestať chutiť, ak ich budete jesť každý deň.

Tuky

Ďalším veľkým strašiakom okrem sacharidov sú aj tuky. Samozrejme, tie nezdravé tuky, ktoré sa nachádzajú v nezdravých potravinách ako napríklad palmový olej či jemu podobné, nie sú pre naše telo dobré a človek z nich môže len priberať. Ak však stavíte na tie zdravé tuky, ktoré obsahujú napríklad ryby, avokádo či olivový olej, uvidíte, že vaše telo sa vám odvďačí a budete sa cítiť naozaj perfektne. Tuky sú základnou zložkou, a preto by ste ju nemali vynechávať.

Organické potraviny

Organické potraviny sú výhodné pre naše telo z jedného dôležitého dôvodu a to je ten, že sú chránené pred pesticídmi, ktoré sa na ne nepoužívali. Okrem toho tu existujú aj zjavné ekologické a etické výhody, vďaka čomu ochraňujete životné prostredie a napomáhate tak celej planéte.

Zelenina

Samozrejmosťou je aj zelenina, ktorá sa radí medzi tie najlepšie potraviny a nemali by ste ju vynechávať. Problém však je často s vitamínmi, ktorých nie je dostatok, pretože mnohé druhy zeleniny sú odtrhnuté ešte za zelena a dozrievajú pri umelom svetle. Ako sa vyhnúť kúskom jedál, ktoré nemajú dostatok vitamínov a staviť na tie, ktoré majú? Veľmi jednoducho. Zeleninu, a takisto aj ovocie, by ste mali vyberať podľa sezóny.

Spracovanie potravín

Ovocie, zelenina či iné potraviny sú naplnené vitamínmi, no na to, aby ich vaše telo spracovalo, musíte vedieť, ako ich správne pripraviť. Bobuľovité ovocie, ako napríklad čučoriedky, by ste mali jesť čerstvé, pretože obsahujú veľmi veľa antioxidantov. Rajčiny a kapustu by ste mali uvariť, aby ju lepšie vaše telo spracovalo a strukoviny by ste mali takisto dobre uvariť, aby vaše telo nemalo problémy s nadúvaním.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/gymbeam-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.