Čo je USB a aký je rozdiel medzi jednotlivými typmi?

0

USB sa v našom živote objavujú pomerne často. Pravidelne ich používame aj napriek tomu, že to, ako fungujú a čo vlastne sú, nevieme. Tento článok vám môže pomôcť lepšie porozumieť bežnej vecičke s názvom USB.

usb c

Čo je to USB?

USB, Universal Serial Bus, je priemyselný štandard pôvodne vyvinutý v polovici 90. rokov 20. storočia. Definuje káble, konektory a komunikačné protokoly používané v zbernici na pripojenie, komunikáciu a napájanie medzi počítačmi a elektronickými zariadeniami. V súčasnosti je vyvíjané pomocou USB Implementers Forum (USB-IF)

USB je navrhnuté tak, aby štandarizovalo pripojenie počítačových periférií (vrátane klávesníc, myší, digitálnych fotoaparátov, tlačiarní, prenosných prehrávačov, diskových jednotiek a sieťových adaptérov) k osobným počítačom, a to ako na komunikáciu, tak aj na dodávku elektrickej energie. USB účinne nahradilo rad starších rozhraní, ako napríklad paralelné porty, ako aj samotné nabíjačky energie pre prenosné zariadenie.

USB kábel PremiumCord Alza.sk
Core USB-C Alza.sk
AluCore USB-C Alza.sk

USB 1.0

USB 1.0. bol vypustený v januári 1996 a špecifikoval dátovú rýchlosť 1,5 Mb/s (nízka šírka pásma a nízka rýchlosť). Tento model neumožňuje predlžovacie káble alebo priechodné monitory kvôli časovým a energetickým obmedzeniam.

USB 1.1

Tento typ bol vydaný v auguste 1998, čo bola aj najnovšia revízia, ktorá bola široko prijatá. Mala rýchlosť 12 Mbit / s (vysoká rýchlosť).

USB 2.0

USB 2.0 bol uvedený na trh v apríli 2000. Jeho rýchlosť bola zvýšená na 480 Mbit/s. To bola vysoká rýchlosť s veľkou šírkou pásma. V dôsledku obmedzení prístupu na zbernicu sa však dalo využiť len 280 Mb/s.

USB 3.0

Tento typ bol vydaný 12. novembra 2008. Definuje nový režim prenosu Super Speed, ktorý sa týka nových spätne kompatibilných zástrčiek, zásuviek a káblov. USB 3.0 poskytuje rýchlosť dátovej signalizácie 5,0 Gbit/s.

usb c

USB 3.1

V roku 2013 vyšiel typ 3.1. Špecifikácie USB prichádzajú s dvojnásobnou rýchlosťou, 10 Git/s.

Mini USB

Ďalší štandard USB. Je menší ako normýlny USB a je kompatibilný aj s malými elektronikami, ako sú mobilné zariadenia. Je rozdelený na typ A, B a AB. Typ Mini USB B je najbežnejším rozhraním z dôvodu vynikajúcich kompaktných rozmerov.

USB Type-C

USB Type-C je nové USB rozhranie, ktoré prichádza po USB-A, USB-B. Od svojho uvedenia na trhu v roku 2014 si USB Type-C získalo veľkú obľubu najmä pre svoje obojstranné pripojenie medzi notebookmi, mobilnými telefónmi a inými zariadeniami, čo je skvelá aktualizácia.

Prináša nám veľké pohodlie, pretože môžeme ľahko nabíjať naše zariadenia bez toho, aby sme museli rozmýšľať nad rozhraním. Predpokladá sa, že práve USB C sa stane finálnym štandardom, ktorý nahradí všetky rozhrania USB konektorov na trhu.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/alza-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.