Čo je optická jednotka?

0

Pri výbere počítaču či notebooku sa určite stretnete aj so slovným spojením optická jednotka. Čo to vlastne je a na čo sa používa? Dnes vám o tom niečo povieme!

Čo to je?

V počítačovej vede je optická jednotka disková jednotka, ktorá používa laserové svetlo ako súčasť procesu čítania alebo zápisu údajov zo súboru na optické disky. Optické disky cez lúče svetla interpretujú lom vyprodukovaný na základe svojej vlastnej emisie.

Optické jednotky sú neoddeliteľnou súčasťou samostatných spotrebiteľských zariadení, ako sú prehrávače CD, DVD prehrávače a DVD rekordéry. Bežne sa používajú aj v počítačoch na čítanie softvéru a mediálnych súborov vo formáte disku. Optické jednotky (spolu s flash pamäťami) presunuli diskety a jednotky s magnetickou páskou na druhú koľaj. Dôvod bol najmä ten, že disky kvôli nízkym nákladom a takmer všadeprítomnosti optických jednotiek na počítačoch a hardvéri zábavnej techniky pre spotrebiteľov boli už zastarané.

Na čom si prehráte svoju optickú jednotku? Okrem počítača môžete aj na iných výrobkoch!
Blu-Ray prehrávač Alza.sk
DVD prehrávač LG Alza.sk
DVD prehrávač Sony Alza.sk

Funkcie

Optický disk je namontovaný tak, že zadný koniec má spojenia, ktoré sú umiestnené vo vnútri skrinky. Jednotka optického disku je kus počítačového hardvéru. Na prednej strane jednotky je malé tlačidlo, ktoré vám umožní otvoriť alebo zatvoriť priestor jednotky. Takto je možné vložiť disky CD, DVD alebo BD tak, aby ich jednotka mohla prečítať.

Na zadnej strane optickej jednotky nájdeme port, do ktorého budeme môcť vložiť štandardný kábel, ktorý musí byť pripojený priamo k základnej doske. Typ kábla vo všeobecnosti závisí od typu použitej optickej jednotky, ale zvyčajne je zahrnutý pri kúpe optickej jednotky.

opticka jednotka

Typy optických diskov

Optický disk je formát na ukladanie digitálnych údajov, ktorý pozostáva z kruhového disku, v ktorom sú informácie kódované a uložené. Kompaktné disky (CD), univerzálne digitálne disky (DVD) a Blu-ray disky (BD) sú najbežnejšími typmi optických médií, ktoré tieto jednotky môžu čítať a zaznamenávať.

Kompaktný disk (známy ako CD) je optická digitálna podpora používaná na ukladanie všetkých typov informácií (zvuk, obrázky, video, dokumenty a ďalšie údaje).

DVD je optický disk na ukladanie údajov, ktorého štandard sa objavil v roku 1995. Jeho akronymy zodpovedajú digitálnemu univerzálnemu disku.

HD DVD (skratka univerzálneho digitálneho disku s vysokou hustotou), bol formát optického úložného priestoru vyvinutý ako štandard pre DVD s vysokým rozlíšením spoločnosťami spoločností Toshiba, Microsoft a NEC.

Blu-ray disk, známy ako Blu-ray, je nový formát optického disku novej generácie vyvinutý spoločnosťou Blu-ray Disc Association (BDA), ktorý sa používa na video s vysokým rozlíšením (HD), 3D a UltraHD.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/alza-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.