Citrónová šťava je pre vaše telo perfektná! Toto je niekoľko úžasných benefitov, ktoré z nej získate

0

Väčšina ľudí nikdy nesníva o pití teplej vody s citrónom. V skutočnosti však voda s citrónom poskytuje veľmi veľa zdravotných výhod. Studená voda môže byť veľmi osviežujúca, no v skutočnosti bráni procesu vstrebávania živín počas trávenia, pretože vaše telo sa musí namiesto toho zamerať na zahrievanie telesnej teploty. Jedna štúdia dokonca zistila, že studená voda môže spôsobiť, že nosový hlien je hustejší a ťažšie prechádza dýchacími cestami.

V starovekej čínskej a indickej kultúre sa domnievajú, že pitie teplej vody, hneď po prebudení, pomáha zlepšiť trávenie a zmierniť preťaženie činnosti tela. Niektorí vedci dokonca hovoria, že teplá voda môže pomáhať nervovému systému relaxovať, pretože vaše telo nebude musieť tak tvrdo pracovať. Studená voda je v čínskej kultúre považovaná za to, čo robí v tele nerovnováhu.

citrón

Upokojuje centrálny nervový systém

Vzhľadom k tomu, že telo si musí studenú vodu zohriať na prirodzenú teplotu, vyžaduje si to viac energie, ako si myslíte. Studená voda dokáže šokovať váš nervový systém, ktorý môže počas dňa vytvárať pocity úzkosti a stresu. Pitie teplej vody vám pomôže uvoľniť sa a cítiť menej stresu. Ak pridáte citrón, všetko ešte viac podporíte.
Citrón vo vode ukázal aj to, že zlepšuje náladu a stabilizuje emócie. Môže aj zlepšiť koncentráciu a zamerať sa na aktiváciu neurotransmiteru, nazývaného norepinefrín, ktorý ovplyvňuje časť vášho mozgu, ktorá ovláda pozornosť.

Pomáha pri zápche

Horúca voda pomáha vašim črevám uvoľniť sa, zatiaľ čo studená voda môže výrazne spomaliť tráviace enzýmy. Ak trpíte zápchou, pridávanie teplej vody do vášho ranného rituálu pomáha stimulovať črevá a tak si udržíte zdravý tráviaci systém.
Okrem toho, citrón obsahuje formu rozpustnej vlákniny nazývanej pektín, ktorá môže zlepiť zdravie čriev a pomalé trávenie cukrov a škrobov. To môže pomôcť kontrolovať hladinu cukru v krvi a zabezpečiť pravidelné pohyby čriev.

Weleda Citrusová osviežujúca sprchovacia emulzia Pilulka.sk
Strepsils Med a Citrón Pilulka.sk
Coldrex Horúci nápoj citrón Pilulka.sk

Hydratuje

Voda ako voda. A aj teplá s citrónom pomáha hydratovať celé vaše telo. Teplá voda však omnoho rýchlejšie telo hydratuje, pretože sa absorbuje omnoho lepšie. To znamená, že nebudete musieť piť toľko pohárov vody, aby ste udržovali svoje telo, orgány a pokožku hydratované. Pokiaľ ide o to, koľko piť, musíte v tomto naozaj počúvať svoje telo a nájsť si ten správny objem vody, ktorý vám vyhovuje. Úroveň vašej aktivity a telesná hmotnosť taktiež zohrávajú úlohu v tom, koľko vody denne potrebujete.
Citrón vám pomáha udržiavať sa v hydratovanom stave aj kvôli vysokému obsahu vody a osviežujúcej chuti.

citrón

Môže vám pomôcť zhodiť nadbytočné kilogramy

Teplá voda pomáha takisto zvýšiť funkciu vášho metabolizmu, čo vám pomáha v chudnutí. To tiež prebúdza aj vaše črevá, čo vám zas pomôže pri odstraňovaní odpadu a nadmernej hmotnosti. Citróny taktiež ukázali, že pomáhajú pri strate hmotnosti, pretože pomáhajú udržiavať hydratované telo. Štúdie ukázali, že správna hydratácia môže byť kľúčovou súčasťou straty hmotnosti.
Navyše, polievková lyžica citrónovej šťavy obsahuje len štyri kalórie, vďaka čomu je toto ovocie skvelé v redukcií. Z tohto dôvodu môžete citrónovou šťavou veľmi jednoducho nahradiť sladké nápoje.

Pomáha zrelaxovať vaše svaly

V odsekoch vyššie sme už niekoľkokrát spomenuli, aká môže byť teplá voda skvelá a uvoľňujúca pre váš centrálny nervový systém. Z tohto dôvodu má zmysel, že môže relaxovať aj iné časti tela. Keďže teplá voda zvyšuje prietok krvi do tkanín a svalov, môže takisto pomôcť zmierniť napätie a podporiť pocit relaxácie.
Ak máte problémy so spánkom v noci, vyskúšajte vypiť teplú vodu s citrónom pred spaním. Rovnako to môžete spraviť aj vtedy, ak máte rannú úzkosť z dôvodu stresu z nejakej situácie, ktorá má nastať na ďalší deň.

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.