Apetít má počas života 7 fáz. Poznáte ich všetky?

0

Pristihli ste sa niekedy pri tom, že ste jedli aj vtedy, keď ste hladní neboli? Naša chuť k jedlu je ovplyvnená mnohými faktormi, ktoré nemajú nič spoločné s prázdnym žalúdkom. Chuť na slané alebo sladké ovplyvňuje náš vek.

Jedna štúdia zameraná na vzťah medzi jedlom a človekom zistila, že chuť do jedla sa mení podľa veku. Preto, ak chcete schudnúť efektívne, je dobré poznať jednotlivé fázy svojho apetítu.

orechy

Prvá dekáda: 0 – 10 rokov

Všetky stravovacie návyky, ktoré získate v ranom detstve sa často prejavujú aj v dospelosti. Obézne dieťa sa pravdepodobne stane obéznym dospelým, a naopak, chudé dieťa chudým dospelým. Je dôležité, aby si deti zvykli na skúšanie jedál rôznych chutí, textúr a farieb. Neskôr sa nebudú určitých potravín strániť.

Podľa výskumu majú deti rovnaké stravovacie návyky ako ich rodičia. Preto, ak chcete, aby sa vaše dieťa stravovalo dobre, poskytnite mu prostredie so zdravými potravinami. Pre deti je taktiež dôležitá určitá kontrola nad ich porciami. Nútiť ich, aby jedli všetko na tanieri, môže znížiť ich schopnosť počúvať príznaky hladu a chuti do jedla, čo môže viesť k nadváhe.

Druhá dekáda: 10 – 20 rokov

Počas puberty a dospievania má človek zvýšenú chuť do jedla. Je to z dôvodu hormónov, ktoré chuť ovplyvňujú. V tejto fáze je vzťah mladého človeka s jedlom spojený s jeho súčasným zdravím a rastom. Toto obdobie je rozhodujúce pre stanovenie stravovacích návykov v budúcnosti.

Bez riadneho vedenia majú mladí ľudia tendenciu uprednostňovať nezdravé jedlá, ktorých konzumácia má dôsledky pretrvávajúce až do dospelosti.

Tretia dekáda: 20 – 30 rokov

Zmeny v životnom štýle v období dospelosti môžu spôsobiť zvýšenie hmotnosti. Keď v tomto veku raz priberiete, kilá idú dole už len ťažko.

V tejto konkrétnej fáze telo vysiela silné signály, aby ste jedli len keď ste hladní a nejedli, keď hladní nie ste.

Najnovšia štúdia vysvetlila, že je to tak preto, lebo existuje veľa fyzických a psychologických faktorov ovplyvňujúcich chuť do jedla. Tie následne povzbudzujú ľudí, aby pokračovali v jedení, aj keď nemajú hlad.

ovocné smoothies

Počas tejto fázy je dôležité naučiť sa rozvíjať pocit sýtosti, načúvať telu, keď už nie je hladné, a tak sa vyhnúť nadmernému príjmu. To sa dosahuje výberom potravín bohatých na vlákninu a bielkoviny. Tie vám pomôžu cítiť sa sýtejší dlhšie, na rozdiel od produktov bohatých na cukry a tuky.

Štvrtá dekáda: 30 – 40 rokov

V tomto okamihu života sa začnú prejavovať účinky stresu. Ukázalo sa, že ťažkosti v dospelosti vedú k zmenám v stravovacích návykoch a chuti do jedla. Tým pádom sa môže vyvinúť alebo naopak stratiť chuť na sladké alebo slané.

Niektoré osobnostné črty, napríklad perfekcionizmus, ovplyvňujú stravovacie návyky, pretože často spôsobujú úzkosť. V tejto fáze je dôležité zmeniť akékoľvek zlé návyky, či už v pracovnom prostredí alebo doma. Napríklad vyhnúť sa automatu v práci a nahradiť vysokokalorické občerstvenie zdravými čerstvými potravinami.

Nezabudnite ani na výživu vo forme výživových doplnkov:
Jamieson Vitamín D BenuLekáreň.sk
Jamieson Vitamín B6 a B12 BenuLekáreň.sk
Jamieson Vitamín C BenuLekáreň.sk

Piata dekáda: 40 – 50 rokov

Počas tohto obdobia je veľmi ťažké zmeniť to, čo sa predtým telo naučilo. Myseľ a mozog vám síce diktujú, aby ste konzumovali vyváženú stravu a aby ste cvičili, no v skutočnosti je to úplne inak. Nesprávne návyky z detstva alebo mladosti sú silnejšie.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa v tejto fáze dostávajú do popredia zdravotné problémy vyplývajúce z nesprávnych stravovacích návykov, ako je vysoký krvný tlak, vysoká hladina cholesterolu v krvi a cukrovka.

nápoj

Šiesta dekáda: 50 – 60 rokov

Od 50 veku sa svalová hmota začína postupne znižovať. Vedci to nazývajú sarkopénia. Konzumácia menšieho množstva živín, ako je potrebné, nízka fyzická aktivita a menopauza môžu tento proces urýchliť.

V tejto fáze je nevyhnutné konzumovať zdravú stravu s vysokým obsahom bielkovín.

Siedma dekáda: 60 – 70 rokov a viac

V starobe sa telo stáva krehkým. Váha sa nedobrovoľne stráca, pretože sa stráca chuť do jedla a hlad.

Štúdie poukazujú na to, že v tejto fáze je zdravé stravovanie omnoho viac dôležité. Bohužiaľ, ťažkosti s prežúvaním a iné choroby často zabraňujú konzumácií jedla.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/benulekaren-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.