Ako si vybrať ten najlepší notebook?

0

Výber notebooku je veľmi dôležitý proces, pri ktorom si vyberáte ten jalepší počítač, ktorý vám má slúžiť nielen na zábavu, ale takisto aj na prácu a mnoho iných vecí. Niektorí počítače sú určené viac pre zábavu, iné pre programovanie a iné zas pre prácu. My vám dnes poradíme, ako si vybrať ten najlepší, ktorý vám bude sedieť najlepšie.

Kde si notebook kúpiť?

Nikdy nechoďte do kamenného obchodu! To je tá najdôležitejšia rada, ktorú by ste si pri notebooku mali uvedomiť. Dôvod je najmú ten, že cena toho istého notebooku môže byť omnoho vyššia, ako cena internetových obchodov. V kamenných predajniach sa totižto často predávajú produkty s prirážkou.

Notebook je vec, ktorú si nemusíte vyskúšať a naozaj sa stačí riadiť len parametrami, ktoré má a následne si podľa nich vyberať. Kde však teda notebooky kupovať? Odpoveď je jednoslovná: Online.

notebook

Pri nákupe notebookov online si ich môžete pokojne objednať až domov a bez toho, aby ste behali z jedného obchodu do druhého. Určite máte aj vy svoje obľúbené internetové obchody, ktoré majú skvelé ceny a takisto aj kvalitný zákaznícky servis. Mnohí ľudia sú na e-shopoch v tomto zbehlí špecialisti, ktorí vám veľmi radi pomôžu.

Dôležité informácie o hardvére

Jednou z dôležitých vecí, na ktorú by ste mali dávať pozor je hardvér, ktorý, ak je kvalitný, vám ponúkne naozaj skvelú prácu notebooku. Dôležité je si všímať:

  1. CPU, procesor –v dnešnej dobe sa hovorí najmä o Intel procesoroch a o AMD procesoroch.
  2. GPU, video karta –najčastejšie sa tieto komponenty využívajú pri spracovávaní obrázkov alebo nejakých väčších hier, ktoré sú ťažšie na spracovanie.
  3. Pamäť –samozrejme, dôležitá je aj pamäť. Väčšinou sa v notebookoch nachádza pamäť, ktorá má veľkosť 8GB, no takisto aj 16GB, ktorá je už pre vysoká výkon notebookov.
  4. Hard disk – v počítači sa nachádzajú mechanický hard disk (HDDS) a druhý disk (SSDS), ktoré sa starajú o správny chod počítača.
  5. Obrazovka – na to, aby sa vám na notebooku dobre pracovalo, potrebujete aj kvalitnú obrazovku. Tie sú delené do dvoch skupín a to na IPS a TN obrazovky. Buďte si istí, že si kúpite notebook, ktorý má použitý materiál IPS, kde musí byť minimálne rozlíšenie 1080. Aj pri najnižšom rozlíšení tak máte možnosť sledovať na notebooku všetko vo vyššej kvalite.

Ako si vybrať notebook?

A ako si vlastne teda vybrať notebook? Pred samotnou kúpou si musíte vyzistiť, čo od notebooku požadujete, a čo chcete. Na trhu nájdete tri kategórie, do ktorých sa radia notebooky a to:

  • ľahké notebooky
  • hracie notebooky
  • all-around notebooky

Ľahké notebooky vám ponúkajú väčšinou uhlopriečku 13-14 palcov. Sú teda menšie, ako tie klasické, ktoré majú 15,6 palcov. Sú však veľmi ľahké, majú skvelú výdrž batérie a dobrý procesor. Sú vhodné pre ľudí, ktorí nevyžadujú od notebooku nejaké spracovávanie ťažkých hier. Sú vhodné na písanie dokumentov alebo na pozeranie filmov či fotografií.

Apple Macbook Air Hej.sk
Asus ZenBook Hej.sk
Notebook HP ENVY Hej.sk

Hracie notebooky sú už na prvý pohľad jednoducho rozoznateľné od spomínaných „ľahkých“ a to v tom, že ich uhlopriečka je minimálne 15,6 palcov, majú omnoho silnejší procesor, hraciu kartu, silnú batériu, sú hrubšie a ťažšie. Vhodné sú najmä pre ľudí, ktorí hrajú hry a potrebujú vysoký výkon.

All-around notebooky sú tie, ktoré nájdete ako zlatú strednú cestu medzi ľahkými a hracími notebookmi. Nie sú príliš ťažké a veľmi jednoducho sa s nimi pracuje.

macbook, ipad a iphone

Klasické problémy, ktoré majú mnohí ľudia pri výbere notebooku

Tu je niekoľko bežných problémov, s ktorými sa ľudia stretajú pri výbere notebooku.

AMD procesor nie je tak zlý

Procesor AMD je už dlhší čas na trhu a jeho podiel na ňom nie je príliš veľký. V budúcnosti by malo byť čoraz viac notebookov, ktoré budú mať tento procesor, a preto nie je nič zlé, ak si vyberiete notebook s týmto procesorom.

Kvalita notebooku nemá nič spoločné s tým, akej je značky

V súčasnosti je výrobná technológia notebooku veľmi vyspelá. Mnohí dizajnéri a výrobcovia dokážu vyrábať kvalitné notebooky, a preto je mnohokrát jedno, na akú značku stavíte. Pri známych značkách si však priplatíte aj za ich meno.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/hej-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.