Ako si správne vybrať tie najlepšie slnečné okuliare?

0

Slnečné počasie prichádza a s ním aj potreba slnečných okuliarov. Pri ochrane pred slnkom často myslíme na SPF faktor, ktorý je dôležitý pre našu pokožku. Čo však s očami? Kúpte si kvalitné slnečné okuliare s UVA a UVB filtrami.

Oči sú počas leta v mnohých prípadoch najmenej chránené. Slnečné okuliare si dnes ľudia kupujú najmä podľa dizajnu. Nemyslia na funkčnú stránku, ktorá udáva najmä UVA a UVB faktor. Ak potrebujete nové okuliare, no myslíte najmä na zdravie očí, máme pre vás návod, ako si vybrať tie najlepšie.

Dizajn je dôležitý, ale …

Dizajn je veľmi dôležitý parameter, na ktorý by ste mali pri vyberaní slnečných okuliarov myslieť. Predsa len, okuliare budú zdobiť vašu tvár a budú sa starať o to, ako budete v letných mesiacoch vyzerať.

žena so slnečnými okuliarmi

Na druhej strane, dizajn nie je všetko. V dnešnej dobe nájdete veľké množstvo pekných slnečných okuliarov za nízke ceny. Okrem dizajnu však neposkytujú totižto nič. Nemajú žiadne funkcie pre ochranu zraku. Ich tmavé sklá sú len tmavé a nemajú žiadne filtre, ktoré by vám vedeli ponúknuť všetko, čo počas leta potrebujete.

Preto okrem dizajnu myslite aj na ďalšie parametre, ktoré si dnes spomenie.

UVA a UVB

Rovnako ako pri opaľovacích krémoch, tak aj pri slnečných okuliaroch ide o UVA a UVB ochranu, ktorá je veľmi dôležitá. Čo vlastne tieto skratky znamenajú?

Slnečné ultrafialové žiarenie sa označuje jednotným názvom UV. Existujú však dva typy tohto žiarenia, ktoré sa nazývajú UVA a UVB. S týmito pomenovaniami ste sa už možno stretli, keď ste nakupovali opaľovací krém. Často ich totižto majú napísané na obale.

UVA a UVB žiarenie je veľmi nebezpečné. Zvyšuje riziko rakoviny kože a kožu taktiež určitým spôsobom ničia. Nehovoriac o očiach. Tie môže takéto žiarenie doslova zničiť alebo určitým spôsobom porušiť. Preto je dôležité vyberať si slnečné okuliare, ktoré majú 100 % UV ochranu pred UVA a UVB lúčmi.

Šošovky

Súčasťou okuliarov sú, samozrejme, šošovky. Tie najkvalitnejšie poskytujú fotochromatické alebo polarizované typy. Tie patria medzi najkvalitnejšie, pretože dokážu oko ochrániť najlepšie.

Fotochromatické šošovky sa automaticky menia z jasných na tmavé. Vhodné sú tak do každého prostredia, kam vojdete.

Polarizované šošovky zas vedia redukovať alebo eliminovať oslnenie a odraz od slnka. Vhodné sú napríklad na šoférovanie, vonkajšie aktivity alebo šport.

slnečné okuliare

Farba skiel

Záleží od farby celková ochrana? Teoreticky áno. Každá farba vie svetlo filtrovať inak a tým pádom sa líši aj celková ochrana očí. Dôležité je taktiež spomenúť to, že každá farba poskytuje inú viditeľnosť. Je tak často aj na vás samých, akú farbu si zvolíte.

Čierne šošovky alebo tmavšie farby sú vhodné na bežné nosenie. Ľudia sú na ne zvyknutí, pretože sú to klasické farby, ktoré sa pravidelne používajú a nosia. Poskytujú taktiež dobrú viditeľnosť.

Medzi farbu, ktorá je vhodná na bežné nosenie, pretože poskytuje skvelú viditeľnosť, sa radí aj zelená alebo modrá.

Farby ako napríklad žltá alebo oranžová sú skôr vhodné pri lyžovaní alebo v prípade, že sa nachádzate niekde, kde je sneh. Ani v takýchto prípadoch na slnečné okuliare nezabúdajte.

Potrebujete nové okuliare? Vyberáme pre vás tie najlepšie!
Komono Ash slnečné okuliare Eyerim.sk
Ray-Ban Square Evolve slnečné okuliare Eyerim.sk
Ray-Ban Round Flash Lenses slnečné okuliare Eyerim.sk

Aký tvar?

A poďme na posledný parameter, ktorým je tvar. Každej tvári sa hodí iný typ okuliarov. Poďme sa na to pozrieť.

Oválna tvár si najlepšie poradí s každým typom okuliarov. Má totižto výhodu v tom, že sa jej hodí úplne všetko. Nemusíte preto premýšľať, čo nosiť. Jediné, na čo si dávajte pozor, sú hrubšie rámy. Tie by mohli vyzerať veľmi neprirodzene.

Štvorcová tvár vyzerá najlepšie v oválnych alebo okrúhlych rámoch. Vyhnite sa hrubým alebo obdĺžnikovým rámom. Nemuseli by na tvári vyzerať dobre.

Okrúhla tvár by mala siahnuť po hranatých tvaroch, ktoré nebudú zvýrazňovať tak okrúhle krivky. V tomto prípade sa vám budú hodiť aj hrubšie rámy. Na tvári krásne vyniknú.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/eyerim-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.