Ako si správne vybrať bežecké topánky?

0

Beh je jednou z najlepších a najprirodzenejších  športových činností, ktoré môže vykonávať naše telo. Naše nohy sú tak špecifické, že nám nestačia na beh iba obyčajné plátenné tenisky. Výber správnych bežeckých topánok však býva občas najväčším problémom všetkých bežcov. Viete, ktoré vlastnosti by mala mať správna bežecká obuv?

Pri výbere správnej bežeckej obuvi by ste mali dbať na:

  1. veľkosť nohy
  2. tvar nohy
  3. vaša váha
  4. povrch na ktorom najčastejšie beháte
  5. technika behu
  6. dizajn a farbu
  7. nepremokavosť
  8. priedušnosť

15806_co-si-obut-na-toto-leto-vitazia-bezecke-tenisky

Váha

Ak patríte k ľuďom, ktorí majú vyššiu váhu, odporúčame vám najprv zaradiť chôdzu. Môžete striedať pomalú a rýchlu, je to len na vás. Začnite najprv s polhodinou a potom pomaly pridávajte. Ako na dĺžke, tak na intenzite. Vždy pár minút pridávajte a keď sa budete cítiť, že je ten správny čas, začnite aj s behom.

Dámske tenisky New Balance
Pánske tenisky New Balance

Povrch

Najčastejšie povrchy, po ktorých ľudia behajú sú väčšinou cestné, terénne či vnútorné – bežecké pásy. Na každý povrch sa hodí iný typ topánky.

Cestné bežecké topánky sú určené na behanie po spevnenom povrchu, čiže väčšinou po asfaltovej ceste. Neznamená to však, že nemôžete s touto obuvou odbehnúť do lesa či na iný, mäkší povrch. Tu však musíte rátať s tým, že topánku môžete roztrhnúť, zašpiniť alebo ju inak poškodiť.

Výhodou týchto topánok však je, že dokáže stlmiť náš dopad na tvrdý povrch, čím chráni kĺby a kosti. Takisto zmierni vyvrtnutie nohy a mnohé typy dokážu odvádzať pot.

Dámske tenisky Nike
Pánske tenisky Nike

nike-free-flyknit

Cestné trekingové topánky sú pevnejšie a majú za úlohu ochrániť našu nohu pred vyvrtnutím či iným zranením. Je omnoho pevnejšia, a preto sa hodí na nestabilné povrchy ako je úž spomínaný les či poľné cesty. Nevýhoda u týchto topánok je tá, že počas behu vás dobre neodrazí ako bežecké topánky. Práve preto sa v nich horšie behá. Výhodou je však pevnosť topánky a odolnosti voči potrhaniu či poškriabaniu.

Ploché nohy

Plochými nohami trpí veľká časť našej populácie. Mnohokrát práve ľudia, ktorí majú nadváhu trpia týmto problémom. Dá sa však riešiť. Do tenisky si môžete dať špeciálne vložky, ktoré vám pomôžu behať lepšie a cítiť sa v topánke príjemnejšie.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/footshop-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.