Ako sa naučiť behať vonku?

0

Beh vonku nie je nič jednoduché. Ak ste si počas zimy budovali kondičku vo vnútri a bežali ste len na bežiacom páse, nemusí vám byť divné, že je to vonku akési ťažšie. Prečo to je tak? Je to najmä kvôli tomu, že bežiaci pás je prispôsobený vašej nohe, vášmu behu a nejako vám, aspoň trochu, pomáha. Keď vyjdete von, cesty nie sú úplne rovné, niekedy bežíte do kopca, inokedy presne naopak, bežíte dolu z kopca. Práve tieto rozdiely vám môžu spraviť niekedy problémy s behaním, ktoré by ste mali odstrániť, ak chcete byť vonku aktívni.

Buďte vždy pripravení

Na beh vonku by ste sa mali pripraviť vždy dobre. Okrem správneho oblečenia, ktoré by malo byť vždy prispôsobené počasiu. Ak je vonku teplo, môžete si obliecť len tričko s krátky rukávom, no ak je vonku zlé počasie a je chladnejšie, určite si dajte na seba aspoň dve vrstvy, aby ste neprechladli, keď sa spotíte.

Dôležité sú aj kvalitné tenisky, ktoré si obujete. Do tých vždy investujte. Nohu by vám mali poriadne udržať, aby sa vám zbytočne nehýbala a topánka sa vám nevyzúvala. Bežecké tenisky majú väčšinou aj inú podrážku, ako klasické, ktoré si kupujete na chodenie. Je to aj z toho dôvodu, že potrebujete mať mäkký dopad na zem.

Ak beháte dlhé trate, nezabúdajte ani na pitný režim. Vždy sa trochu napite pred behom, no nie príliš, aby vám v žalúdku “neločkala” voda.

Adidas Tubular Entrap
Adidas NMD
Nike Air Max

Správna trasa

Dôležitá je aj správna trasa, ktorú si vyberiete. Ak začínate behať, nikdy si nevyberajte také trasy, kde sú samé kopce alebo naopak, doliny. Už po pár minútach budete lapať dych a nebude sa vám behať dobre. Najlepšie sú bežecké trasy, ktoré sú vyhradené pre bežcov. Takéto nájdete najmä v mestách alebo aj popri riekach. Máte tak krásny výhľad a bude sa vám hneď lepšie behať.

Okrem toho, že si vyberiete správnu trasu nezabúdajte ani na počasie. Ak deň predtým pršalo, môže sa stať, že bude vonku dosť vlhko a nemusí sa vám dobre dýchať.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/footshop-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.