Ako na kvalitný a dobrý spánok? Máme pre vás zopár tipov!

0

Základom zdravého životného štýlu nie je len dobrá strava a pohyb, ale takisto aj dobrý spánok. Mnohokrát sa stáva, že ľudia nespia ani 7 či 8 hodín, ktoré patria medzi ten základ, ktorý by sa nemal porušovať. Viacerí ľudia však spia menej najmä z dôvodu veľkého množstva práce alebo kvôli učeniu do školy. Niektorí však majú najmä problém s tým, že sa im v ich posteli dobre nespí. Dnes máme pre vás niekoľko tipov a rád, ako si dobre pospať, aby ste sa cítili dobre a oddýchnuto každé ráno.

Snom každého človeka je ráno vstať a cítiť sa vyspato a dobre. To však pre mnohých ľudí nie je úplne zvykom, pretože ráno vstávajú skoro, spali menej alebo nespali vôbec. Ak netrpíte žiadnou insomniou, čiže nespavosťou, určite by ste mali staviť na pár rád, ktoré dnes máme pre vás, aby ste sa konečne vyspali dobre a svojmu telu dali ten pravý oddych!

Cvičte!

Mnohí ľudia nemôžu spávať z jedného jednoduchého dôvodu, ktorým je najmä to, že majú sedavé zamestnanie. Určite sa narobíte dosť, no väčšinou je to psychické zaťaženie, z ktorého ste unavení. Vaše telo má však energie dostatok a vy, aj keď sa cítite unavení, večer nemôžete zaspať. Keď prídete domov z práce, choďte si zabehať. Ak máte viac času, choďte do fitness centra alebo si zacvičte aspoň hodinu. Ak máte menej práce, stavte na krátke, ale výkonné a intenzívne cvičenie, ktoré vás perfektne unaví, a keď padnete do postele, budete si istí, že zaspíte veľmi rýchlo.

Napíšte si všetky povinnosti na papier

Mnohí ľudia majú problémy so stresom. Niet sa ani čomu čudovať. Príliš veľa práce, termíny, do ktorých je potrebné odovzdať nejakú prácu, učenie alebo iné povinnosti, ktoré má každý z nás nám nedávajú spávať. Ak patríte k ľuďom, ktorí majú stres z množstva vecí, skúste si svoj život trochu upratať pomocou zoznamov. Vezmite si do ruky papier a pero a všetko si napíšte. Všetky povinnosti, ktoré musíte zajtra stihnúť si zapíšte, aby ste na niečo nezabudli. Dobré je aj to, ak si napíšete nejaký harmonogram, kedy čo spravíte, aby ste si boli istí, že všetko stihnete. Určite však urobíte dobre aj vtedy, keď si na konci jedného týždňa spravíte väčší zoznam na ten ďalší. Budete mať všetko napísané a pred očami.

Dobrý matrac

Nezabúdajte však ani na to, že ak sa chcete dobre vyspať, musíte mať aj dobrý matrac, vďaka ktorému sa dobre vyspíte a nebude vás bolieť chrbtica. Mnohí ľudia majú doma staršie matrace, na ktorých sa nespí dobre. Sú buď vyležané alebo jednoducho sú už staršie. Stavte aj vy na najnovšie matrace alebo vankúše, vďaka ktorým nebude trpieť ani vaša chrbtica a ani celé vaše telo. Ten najlepší oddych získate len v tom prípade, keď budete mať posteľ s dobrým matracom.

Matrac s Aloe Vera Dormeo.sk
Obojstranný matrac Dormeo.sk
Obojstranný matrac iMemory Dormeo.sk

Nejedzte večer nič ťažké

Určite poznáte aj to pravidlo, že niekoľko hodín pred spánkom by ste nemali nič jesť. Ak ste však hladní, môžete si niečo dať, no určite nie jedlo, ktoré ste mali napríklad na obed. Stavte na niečo ľahké, čo vaše telo strávi rýchlo a jednoducho. Môžete si dať napríklad jablko, jogurt alebo nejakú zeleninu. Niečo, z čoho vám nebude ťažko a s čím si vaše telo hravo poradí. Ak by ste totižto zjedli niečo ťažké, nemuselo by sa vám vôbec dobre spať, neustále by ste sa budili, vaše telo by si neoddýchlo, pretože by neustále pracovalo na trávení jedla a niektoré výskumy potvrdili aj to, že by sa vám mohli zo zlého jedla pred spaním snívať aj nočné mory.

Strávte čas pred spaním s knihou

Mnohé výskumy potvrdili, že ak sa pozeráte tesne pred spaním do nejakej obrazovky (je jedno či je to notebook, mobil alebo televzia), omnoho horšie sa vám bude zaspávať. Je to najmä kvôli svetlu, ktoré na človeka žiari z obrazovky. Práve preto je najlepším spoločníkom, niekoľko minút pred spánkom, kniha. Ak nemáte radi knihy alebo vás čítanie nebaví, vyskúšajte napríklad antistresové omaľovanky alebo počúvajte iba hudbu.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/dormeo-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.