Ako fungujú tlačidlá Command a Option na počítačoch Mac?

0

V prípade, že si plánujete zakúpiť notebook alebo počítač od Apple, je dobré vedieť, že klávesnice týchto zariadení sú trochu iné. Nachádzajú sa tu viaceré tlačidlá, s ktorými ste sa, pravdepodobne, pri bežných modeloch klávesníc ešte nestretli.

Iné klávesy značia aj iné a rozdielne využívanie viacerých skratiek. Ak sa chcete na svoj nový počítač od Apple pripraviť, prečítajte si náš článok.

počítač apple imac

Command tlačidlo

Command je tlačidlo, ktoré samé o sebe nerobí nič. Na to, aby ste mohli jeho funkcie využívať, potrebujete poznať kombináciu s inými klávesami.

Napríklad, na kopírovanie využívate skratku Command + C. Na vloženie zas Command + V. Na označenie úplne všetkého použite skratku Command + A.

Na klávesnici nájdete Command pod týmto označením ⌘. Zaujímavosťou je, že v minulosti mal tento kláves logo jablka. Steve Jobs to však neskôr zmenil, pretože si myslel, že stačí, keď logo bude na počítači len jedno. Netreba ho vkladať aj do klávesnice.

Symbol ⌘ patrí medzi staršie typy, ktoré sa niekedy používali na označenie zaujímavých miest v severských krajinách. Dokonca, vo Švédsku je to oficiálny znak turistickej atrakcie.

Pomocou klávesu Command sa vám otvára veľké množstvo možností. Nezabudnite si pozrieť ďalšie skratky na oficiálnej stránke Apple.

macbook pro

Option tlačidlo

Option tlačidlo sa na mnohých iných počítačoch označuje aj ako “Alt”. Ani on však nerobí nič sám. Je potrebné, aby ste spolu s ním stlačili ďalší kláves.

Option umožňuje napísať špeciálny znak, ktorý sa bežne na klávesnici nepíše. Napríklad pri kombinácia Option + 4 vám na slovenskej klávesnici vytvorí znak $.

Option nájdete pod symbolom ⌥. Bohužiaľ, na rozdiel od Command tlačidla, pri Option nie je žiadna zaujímavá história či dôvod, prečo bol zvolený tento znak.

Pomocou tlačidiel Option a Command dokážete veľmi jednoducho ovládať počítač aj bez toho, aby ste použili myš alebo trackpad.

Nakupujte Apple výrobky za tie najlepšie ceny:
iMac 27”Alza.sk
Macbook Pro 16” Alza.sk
Macbook Air 13” Alza.sk

Zhrnutie

Využívanie Command a Option tlačidla vám pomôže v mnohých situáciách. Zjednodušte si nimi používanie počítača aj vy. Navštívte oficiálnu stránku Apple.com a nájdite množstvo ďalších skratiek.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/alza-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.