8 efektívnych spôsobov ako zabrániť mŕtvici, bolesti hlavy a únavy!

0

Trpíte príznamky ako je mozgová hmla, únava, neustále bolesti hlavy alebo dopresia a máte zlý cerebrálny prietok krvi? Existujú určité dôvody, prečo váš mozog nemôže dostať dostatok krvi, ako napríklad stres, vysoký krvný tlak, krvné zrazeniny a podobne. Ignorovanie skorých príznakov zlého krvného obehu môžu viesť k rôznym problémom, ktoré v blízkej budúcnosti budete s istotou mať aj vy. Tieto nepekné príznaky však môžu „dopomôcť“ aj k vzniku hypoxie, stavu, v ktorom vaše mozgové bunky začnú zomierať, pretože nedostávajú dostatok základných prvkov k správnemu fungovaniu. Dnes sme si pre vás pripravili zoznam najúčinnejších metód na zlepšenie prietoku krvi do mozgu, ktoré môžete veľmi ľahko vyskúšať aj vy doma.

yoga

Buďte aktívni!

Keď robíte rôzne cvičenia s vysokou intenzitou, vyše svaly potrebujú viac živín a krv krásne po celom tele prúdi. Problémom je však zníženie prietoku krvi do mozgu, čo je práve problém, ktorého sa chcete zbaviť. Jednoduché a mierne cvičenia, ako napríklad joga, vám môžu pomôcť zvýšiť krvný obeh do mozgu. Všeobecne platí, že všetky aeróbne aktivity majú pozitívne účinky na tok krvi v mozgu, takže si môžete vybrať, či chcete robiť niečo ako tanec, joga, bicyklovanie alebo plávanie. Toto všetko je prospešné pre vaše telo. Ak nemáte dostatok času na precvičovanie a robenie rôzneho športu, jednoducho sa prechádzajte po dobu 30-50 minút za deň. Keď sa vaša noha totižto dotkne zeme, vysiela tlakové vlny, ktoré idú cez vaše tepny. Tie zase posielajú viac krvi a kyslíka do vášho mozgu. Nezabúdajte ani na to, že takéto aktivity môžete okrem chôdze praktizovať klasicky počas dňa. Uvidíte schody? Vybehnite ich namiesto toho, aby ste išli výťahom alebo eskalátorom.

Kustovnica čínska (goji) BioCare.sk
Chia semienka RAW/BIO BioCare.sk
Avokádový olej BioCare.sk

Naťahujte sa!

Strečing nielen zlepšuje celkovú cirkuláciu krvi vo vašom tele a pomáha tuhnutiu kĺbov a svalov, ale takisto pomáha vášmu telu prijímať viac kyslíka a ďalších základných prvkov, ktoré pomáhajú telu správne fungovať. Najlepšie pózy na zvýšenie obehu krvi do mozgu sú inverzné pózy, čiže tie, kedy máte hlavu otočenú „naopak“, smerom k zemi. Najjednoduchšie a najefektívnejšie strečingové cvičenia, ktoré môžete ľahko robiť aj doma sú póza smerujúca smerom nadol a stojaca vopred. Buďte však pri takomto cvičení opatrní a ak máte nepríjemné pocity v chrbte, ihneď sa poraďte so svojím lekárom.

Opaľujte sa!

To, že sa budete ukazovať na jasnom svetle a slnku zlepšuje funkciu mozgu zvýšením produkcie oxidu dusnatého, látky, ktorá znižuje krvný tlak. Opaľovanie tiež pomáha pleti produkovať viac vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pre zdravie mozgu, dobrú pamäť a správny krvný obed. Ak počas jarných alebo letných mesiacov strávite každý deň aspoň 10 minút na slnku, nebudete mať depresiu alebo akýkoľvek druh kognitívnej poruchy, pretože váš mozog dostane dostatok základných živín.

goji

Zlepšite si životný štýl!

Ako si ho zlepšiť? Jednoducho!

  • Jedzte viac tmavej čokolády – táto čokoláda obsahuje kakaové bôby, ktoré sú bohaté na flavonoidy. Tieto látky zlepšujú kognitívnu výkonnosť a zvyšujú prietok krvi do kľúčových oblastí vášho mozgu 2-3 hodiny po ich jedení. Ak chcete mať najlepšie výsledky, je dôležité vybrať si typ horkej čokolády, v ktorej je aspoň 70% kakaa.
  • Zahrňte „superfood“ do svojho jedálnička – to znamená, že by ste mali konzumovať avokádo, chia semienka, goji, orechy, semienka či čučoriedky. Tieto potraviny môžu mať pozitívny vplyv na udržanie zdravého mozgu, pretože majú vysokú nutričnú hodnotu a obsahujú vitamín E. Avokádo je tiež super potravina, ktorý má vysoký obsah mononenasýtených tukov, čo pomáha kontrolovať hladinu cholesterolu a vedie k zníženiu krvného tlaku.
  • Džúsy z repy – červená repa je bohatá na dusičnany a po ich vstupe do tela dokážu v tele spraviť naozajstné zázraky. Štúdie ukazujú, že jedna dávka takejto látky dokáže rozšíriť vaše krvné cievy, zvýšiť prietok krvi do mozgu a výrazne zlepšiť kognitívny výkon.

Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/biocare-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.