7 vecí, ktoré by ste rozhodne nemali robiť počas búrky

0

Búrka je úplne bežným javom, ktorý sa v počasí vyskytuje. Počas života si na ňu vieme zvyknúť, aj keď existuje stále veľké množstvo ľudí, ktorí sa jej boja. Búrka často nebýva nebezpečná, no ak je silná, môže narobiť škody. Chcete byť počas nej v bezpečí? Stavte na tieto rady.

búrka

Nesprchujte sa

Sprchovanie alebo kúpanie vo vani môže byť počas silnej búrky nebezpečené. Vodovodné potrubia sú vyrobené z kovu, o ktorom je známe, že je veľmi dobrým vodičom elektriny. Okrem kovu je vodičom aj samotná voda. Tým sa vystavujete pomerne veľkému riziku zásahu elektrickým prúdom.

Vyhýbajte sa sviečkam

Silná búrka je sama o sebe nebezpečná. Svoj domov by ste nemali vystavovať ďalšiemu nebezpečiu zo sviečok, ktoré by sa mohli nechtiac zapáliť. Ak si zapnete len jednu, väčšiu, je to v poriadku. Ak však zapaľujete rovno niekoľko, nerobte to.

Sviečky by ste mali nahradiť praktickými baterkami. Poskytnú vám viac svetla a vyhnete sa riziku vznietenia a požiaru.

Neukrývajte sa v pivnici

Pivnica či suterén bývajú jedným z najobľúbenejších miest, kde sa ľudia skrývajú pred búrkou, hurikánmi alebo inými prírodnými katastrofami. Nedávne výskumy však zistili, že to nemusí byť až taký dobrý nápad. Ak je váš suterén pod zemou a nemá okná ani dvere, mohol by sa veľmi jednoducho naplniť vodou a vás uväzniť.

Búrke sa, bohužiaľ, nijako nevyhnete. Práve preto by ste mali zostať spolu s rodinou v jednej miestnosti.

Pripravte sa na každú búrku pomocou nástrojov z Alza.sk
Baterka Alza.sk
Powerbanka Alza.sk

Vyhnite sa spusteniu generátora vo vnútri

Prenosný generátor dokáže vyprodukovať veľké množstvo energie, ktoré vám počas búrky môže chýbať. Je vhodný na zapojenie chladničky, mrazničky či iných zariadení, ktoré by mali v domácnosti bežať neustále.

Počas búrky však nie je dobré zapájať ho. Dôvod je ten, že stroj uvoľňuje oxid uhoľnatý, ktorý môže ľudí otráviť, spôsobiť bolesti hlavy, závraty, slabosti alebo pocit na zvracanie.

Prenosný generátor by ste všeobecne nemali používať v uzavretých priestoroch ako napríklad dom, garáž alebo suterén.

Nestojte pri oknách

Sledovanie búrky síce môže byť zaujímavé, no rozhodne to nie je bezpečné. Ak je búrka príliš silná, vietor môže zodvihnúť veci z okolia, rozbiť okno a poraniť vás. Ďalší dôvod je pomerne zriedkavý, no je dobré spomenúť ho. V starších domoch, ktoré majú praskliny, sa často stávalo, že blesk udrel práve do nich.

Okná taktiež neotvárajte. Ako sme spomenuli, silný vietor dokáže zdvihnúť aj ťažké veci, ktoré by mohli ublížiť všetkým naokolo. Môže stať aj to, že sa okná pri otváraní rozbijú, pretože ich vietor namiesto vás silno roztvorí.

silná búrka

Nenabíjajte žiadnu elektroniku

Okrem toho, že by ste nemali nič nabíjať, by ste taktiež nemali žiadnu elektroniku používať. Každá totižto vysiela určitý typ energie, ktorá môže pritiahnuť blesky práve smerom k vášmu domu.

Ak potrebujete urobiť nejakú prácu, ktorú ste začali, uistite sa, že je nabíjačka od notebooku odpojená. Elektrický prúd by mohol prejsť práve cez nabíjací kábel a zasiahnuť vás.

Keď už na notebooku pracujete, neseďte blízko okien alebo dverí. Prácu urobte čo najrýchlejšie a elektroniku následne vypnite.

Nedotýkajte sa ničoho elektrického

Počes búrky by ste na elektronike nemali vôbec pracovať, no ešte lepšie urobíte, keď sa jej nebudete vôbec dotýkať. Ak elektrina počas búrky stále funguje, každý výrobok, ktorý ju využíva na fungovanie, je pod prúdom. Mohol by vás veľmi výžne zraniť, a preto sa od nich držte čo najďalej. Do tejto kategórie patria napríklad veľké spotrebiče ako chladnička či práčka.

Zhrnutie

Búrka sama o sebe nebýva až taká nebezpečná. Ak je však silnejšia, mohla by poškodiť nielen váš dom, ale taktiež vás zraniť. Využite naše tipy a cíťte sa v bezpečí ako nikdy predtým.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/alza-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.