7 úplne bežných vecí, ktoré sú známe o chrípke, no vôbec nie sú pravdivé

0

Mnohokrát zvyčajne obviňujeme vietor či nízke teploty za to, že nám spôsobujú prechladnutie. Niektorí ľudia si dokonca myslia aj to, že bežnú chrípku nie je možné zachytiť inokedy, než len v zime. Niektorí z nás sú si tiež istí, že by mali užívať antibiotiká. aby prechladnutiu zabránili. Po prečítaní tohto článku však pochopíte, že nie všetko je pravda.

kapsuly

Mýtus číslo 1: Nádcha sa nemôže zmeniť na chrípku

Nádcha a chrípka sú spôsobené rôznymi vírusmi, takže jedna choroba sa nemôže premeniť na druhú. Ľudia zvyčajne zamieňajú prvé príznaky týchto ochorení. Tu sú niektoré funkcie, ktoré vám pomôžu rozpoznať tieto choroby:

  • Nádcha sa začína postupne s bolesťami v krku, bolesťou hlavy a horúčkou. Človek má pocit, že v priebehu 3-5 dní trpí chrípkou.
  • Chrípka je zas sprevádzaná horúčkou, bolesťami hlavy, svalovými bolesťami a bolesťami, ktoré sa vyskytnú z ničoho nič, veľmi rýchlo
  • Počas chrípky často človek nekýcha, býva to väčšinou znak nádchy

Mýtus číslo 2: Nachladnutie môžete vyliečiť antibiotikami

Antibiotiká nemôžu poraziť vírus, pretože ich štruktúra sa líši od bakteriálneho ochorenia. A čo viac, antibiotiká môžu dokonca váš stav zhoršiť. Príznaky nachladnutia nezmiznú a vírus sa bude ďalej šíriť. Vaše telo bude z antibiotík len omámené. Taktiež je zakázané užívať antibiotiká „len pre prípad“. Výsledkom bude opačný prínos – oslabenie imunity. Postupom času sa liek stane menej účinným, pretože baktérie prídu do styku s antibiotikami a zvyknú si na toto prostredie.

Ozdobný šál Bonprix.sk
Vianočné ponožky Bonprix.sk
Vínový klobúk Bonprix.sk

Mýtus číslo 3: Nádcha sa nedá nijako vyliečiť

Zvyčajne sa príznaky nachladnutia vytratia do troch dní, no ak je to omnoho dlhšie a vy ste stále nachladnutí, mali by ste začať nádchu riešiť a vyliečiť.

nádcha

Mýtus číslo 4: Mali by ste ležať neustále v posteli

Máte nádchu a zostávate v posteli celý deň? Nie je to však to najlepšie, pretože by ste mohli dostať bronchitídu alebo zápal pľúc. A čo viac, váš krvný obeh klesá. Samozrejme, nemali by ste ísť do telocvične, akonáhle sa budete cítiť trochu lepšie, no niektoré, menšie aktivity vám neuškodia.

Mýtus číslo 5: Studený vzduch spôsobuje nádchu

Môžete dostať nádchu napríklad vtedy, keď prídete do styku s vírusom bez ohľadu na to, či máte na sebe klobúk či čapicu, alebo nie. Nie je dôvod obviňovať vietor či studený vzduch. Ak si myslíte, že ste sa kvôli nízkym teplotám nakazili vírusom, nie je to pravda. To, čo v skutočnosti spôsobuje nádchu je suchý vzduch, kvôli ktorému vysychá sliznica a pre telo je veľmi ťažké chrániť sa.

tabletky

Mýtus číslo 6: Ak idete von s vlhkými vlasmi, môžete nachladnúť

Naše mokré vlasy nám nemôžu spôsobiť nádchu alebo chrípku. Existuje len pár spôsobom, ako môžete chytiť vírus, ktorý je pomerne silný a životaschopný. Vírus dokáže prežiť na vnútorných povrchoch dlhšie ako sedem dní, na oblečení, čalúnení či papieri dlhšie ako dvanásť hodín, na rukách niekoľko minút až hodinu (v závislosti od typu vírusu), na kľučke dverí po dobu šiestich hodín. Samozrejme, neodporúčame vám ísť von s mokrými vlasmi, keď je vonku zima, pretože vám to oslabuje imunitný režim a zvyšuje citlivosť na vírusy.

Mýtus číslo 7: Nádchu môžete dostať len raz za zimné obdobie

Dobrá správa je, že je veľmi nepravdepodobné, ak by ste mali počas zimného obdobia nádchu alebo chrípku dvakrát. Nádcha býva spôsobená vírusmi vtedy, keď imunitný systém bojuje proti sebe a vytvára protilátky proti nemu. Existuje však viac ako 200 typov vírusov, ktoré spôsobujú prechladnutie, takže máte stále šancu, že budete dvakrát chorí. Ak si však budete dávať pozor na svoj imunitný systém, nemali by ste ochorieť ani raz.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/bonprixshop-eu

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.