6 tipov, ako mať Vianoce o trochu zdravšie!

0

Vianočné sviatky sú najmä o stretnutí s rodinou, pokoji a dobrom jedle. Práve mnohí z nás sa obávajú sviatočných kíl, ktoré priberú. Stačí naozaj málo a z klasických, tradičných koláčov či iných dobrôt môžete vyčarovať zdravé chuťovky, ktoré ani nezbadáte, že sú v niečom iné. Neviete ako na to? Máme pre vás pár tipov!

1. Celozrnná múka

Bielu múku, ktorú používate v klasických receptoch jednoducho nahraďte celozrnnou. Práve tento tip je jeden z tých, ktoré nikto nemusí ani zistiť. Špaldová či celozrnná múka sú plné vitamínov a minerálnych látok, ktoré vám okrem skvelej chuti aj pomôžu v udržaní zdravej a štíhlej línie.

Celozrnná múka Kroner

2. Vyhoďte biely cukor

V bežných receptoch na obľúbené vanilkové rožky či linecké koláčiky je klasický biely cukor vo veľkom množstve. Zmeňte si recept podľa seba, používajte na sladenie skôr med či iné obilninové sirupy a znížte množstvo sladidiel. Uvidíte, že koláčom naozaj netreba toľký cukor, aký je uvádzaný v receptoch a vy sa budete cítiť omnoho lepšie.

o-peanut-butter-facebook

3. Tuky a oleje

Maslo či olej sa v receptoch nachádzajú takisto. Bez nich by boli koláče suché a o vláčnosti ani nehovoríme. Ak však chcete mať chutné koláče, olej či iný tuk musíte pridať. Stavte na zdravé tuky či oleje ako sú napríklad kokosový olej, olej z vlašských orieškov či arašidové maslo. Vhodný je aj sezamový olej, ten má však svoju špecifickú chuť, takže s ním narábajte opatrne.

Arašidové maslo premium

4. Kvalitné kakao

Máte radi čokoládové koláčiky? Stavte na kvalitné kakao, ktoré nebude lacné či nejak inak “pochybné”. Ako náhradu tejto potraviny môžete použiť aj karob, ktorý má veľmi podobnú chuť ako kakao a patrí medzi superfoods, ktoré obsahujú veľký počet vitamínov a minerálnych látok.

Kakaový prášok RAW

cacao-pic

5. Sušené ovocie

Ak plánujete zdobiť svoje koláčiky nejakými ozdobami, vyberajte namiesto nich skôr sušené ovocie. Síce sa v mnohých článkoch dočítate, že nie je zdravé, určite je omnoho lepšou voľbou ako sladké ozdoby plné cukru. Sušené ovocie nájdete takisto veľmi pekne sfarbené a skvelo vám pomôžu napríklad hrozienka, brusnice, mango či papája.

myfitnesspal-dried-fruit

6. Všetko s mierou

Na sviatky je aj tak najdôležitejšie ustriehnuť si svoj kalorický príjem. Ak nechcete vypekať nejaké zdravé dobroty, pretože by vám ich doma nikto nezjedol, upečte si tie klasické, ale skúste sa im vyhýbať. Dostali ste po obede chuť na niečo dobré? Dajte si jeden alebo dva kúsky, no neprežeňte to. Nezabudnite sa ani hýbať. Polhodinka nejakej aktivity vám v priebehu vianočných sviatkov bude stačiť.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/biocare-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.