5 malých vecí, ktoré vám pomôžu podporiť imunitu

0

Zima prichádza a mnohí z nášho okolia a možno aj vy sami, ste už boli chorí. Práve počas zimy je vonku horšie počasie, žiadne slnko, všade naokolo zlé baktérie a vírusy, ktoré môžu spôsobiť chrípku alebo chorou. Náš vnútorný obranný mechanizmus, ktorý sa nazýva imunitný systém, sa snaží bojovať proti všetkým negatívnym veciam, ktoré nás môžu ohroziť. Náš imunitný systém je prakticky sieť dobrých buniek, ktoré by sme mali aj my sami nejako podporiť. My sme si pre vás pripravili článok na túto zimnú sezónu. Toto sú najlepšie typy, ktoré sú veľmi jednoduché a podporíte tým celý obranný systém.

citrónová voda

Cesnak a med

Med je potravina, ktorá je nabitá vitamínmi, minerálmi, antioxidantmi a enzýmami. Tiež pôsobí ako antioxidant, ktorý bojuje proti voľným radikálom.
Cesnak obsahuje zlúčeniny, ktoré zvyšujú schopnosť bielych krviniek bojovať proti vírusom.
Pri vytváraní tohto „elixíru“ je veľmi dôležité cesnak úplne rozdrviť, aby ste z neho získali všetky zložky ako aliín, ktorý sa považuje aj za hlavnú zložku cesnaku.

Na celý recept budete potrebovať:

 • 1 šálku medu
 • 8-10 strúčikov cesnaku

Následný postup je veľmi jednoduchý. Cesnak vložte do sklenenej nádoby a naplňte ju medom. Nechajte pôsobiť pri izbovej teplote po dobu 3-5 dní. Následne ju umiestnite do chladničky. V tomto čase túto zmes môžete používať a to v množstve jednej lyžičky denne.

Celaskon Pilulka.sk
Imuniglukan P4H Pilulka.sk
Centrum Pilulka.sk

Citrónová voda

Citróny majú výnimočne vysoký obsah vitamínu C, čo z nich robí výborného posilňovača imunitného systému. Na tento elixír budete potrebovať len:

 • 1 šálku teplej vody
 • šťavu z 1/2 citróna

Šťavu z citróna vymačkajte a jednoducho ju zmiešajte s vodou. Vitamín C je veľmi nestabilným vitamínom, preto je lepšie, ak si tento citrónový nápoj urobíte tesne pred jeho konzumáciou.

ginger

Zázvor, citrón a kajenské korenie

Ako sme spomínali už v niekoľkých článkoch, zázvor je veľmi účinným antibakteriálnym a antivírusovým produktom, ktorý dokáže pomôcť telu v každom jednom ohľade. Spolu v kombinácií s citrónom, ktorý má vysoký obsah vitamínu C je to rovno zdravá bomba do tela.
Kajenské korenie má takisto vysoký obsah vitamínu C, no takisto aj beta-karoténu a antioxidantov, ktoré pomáhajú nášmu telu bojovať proti škodlivým baktériám. Toto korenie zvyšuje telesnú teplotu a aktivuje tak imunitný systém. Na výrobu tohto elixíru budete potrebovať:

 • 2 cm olúpaný a nastrúhaný zázvor
 • šťavu z polovice citróna
 • 1/4 lyžičky kajenského korenia

Všetky prísady jednoducho zmiešajte a pite. Môžete tiež pridať aj lyžičku medu a malý kúsok drveného cesnaku.

Hríbový extrakt

Možno to znie akokoľvek nepríjemne, extrakt z húb má mnoho zdravotných výhod a používa sa v čínskej medicíne už tisíce rokov. Predpokladá sa, že huby sú veľmi jedinečné pre imunitu človeka a zabraňujú v tom, aby imunitné bunky priliehali k stenám ciev. Existuje niekoľko typov hýb so silnými imunitnými a posilňovacími schopnosťami, ako sú napríklad shiitake, maitake, cordyceps alebo tremella. Každý typ húb môže podporovať imunitný systém inak a miešanie niektorých z nich môže mať perfektný prínos pre celé telo.

zelený džús

Zelený džús

Tento dúžs je plný vitamínov a je skvelý pre posilnenie imunitného systému. Aj napriek tomu, že pre mnohých môže byť zelená farba mierne odpudivá, chutí perfektne.
Jednou zo zložiek je špenát, ktorý sa z rôznych dôvodov nazýva aj superpotravinou. Je naplnený množstvom vitamínov a minerálov vrátane vitamínu C. Nechýba mu ani vysoký obsah beta-karoténu a antioxidantov, ktoré pomáhajú našim orgánom bojovať proti infekciám a vírusom.
Pomaranče sú zas naplnené vitamínom C, ktorý je nevyhnutný pre boj proti chrípke alebo chladu.
Zeler má taktiež vysoký obsah vitamínu C a antioxidantov, vďaka čomu dokáže aktivovať a zefektívniť imunitný systém.
POslednou zložkou je zázvor, ktorý je známy svojimi antibakteriálnymi a antivírusovými vlastnosťami.

A čo vlastne budete na tento zázrak potrebovať?

 • 2 šálky špenátu
 • 2 pomaranče
 • 2 stopky zeleru
 • 2 cm ošúpaný a nastrúhaný zázvor.

Všetky ingrediencie odšťavte a džús pite, chutí naozaj perfektne!


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/pilulka-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.