5 efektívnych spôsobov, ako vyčistiť domácnosť pomocou esenciálnych olejov

0

Poznáte esenciálne oleje a ich silné účinky na telo? Mnohí o nich vedia len málo, ako napríklad to, že majú dobré účinky na naše zdravie a náladu. Nie sú to však jediné spôsoby a účinky, ktoré tieto oleje ponúkajú. Možno ste o tom nevedeli, no sú aj úžasným nástrojom na čistenie domácnosti a domova. Pomocou esenciálnych olejov môžete povýšiť čistenie na úplne odlišnú úroveň. Existuje naozaj mnoho spôsobov použitia týchto druhov oleja pričistení vášho domu. Oleje môžu byť použité v každej miestnosti vášho domova. Sú netoxické a celkom prirodzené, takže sa nemusíte obávať toho, že by mali nejaký zlý dopad na vaše malé deti alebo domácich maznáčikov.

esenciálne oleje

1. Prevoňajte si obliečky

Skveým spôsobom, ako použiť esenciálne oleje je napríklad zlepšenie vône vašich obliečok. Keď operiete oblečenie, pridajte niekoľko kvapiek levanduľového oleja, čo vám pomôže udržať vôňu na oblečení a obliečkach omnoho dlhšie. Čím dlhšie sa vôňa udrží, tým lepšie sa pod obliečkami spí a tým dlhšie budú čerstvé. Esenciálne oleje sú netoxické a prírodné, čiže sú lepšie ako komerčne zakúpené vône, ktoré sú chemicky ošetrené. Esenciálna vôňa vydrží omnoho dlhšie.

2. Vyčistite koberce prírodným spôsobom

Pokiaľ ide o vaše podlahy a najmä o koberce, prichádza na rad tvrdá drina, ktorá vám často zaberie aj niekoľko hodín. Na kobercoch sa udržiavajú nečistoty a po dlhšom nečistení vám môžu koberce aj zapáchať. Rovnako ľahko sa na kobercoch môžu objavovať aj škvrny, ktoré ničia celú vizuálnu a dizajnovú stránku koberca. Pravdou je, že väčšina komerčných čistiacich prostriedkov obsahuje množstvo škodlivých chemikálií, ktoré sú nevhodné nielen pre deti alebo domácich miláčikov, ale takisto aj pre vaše chodidlá, ak sa po koberci pohybujete bosí. Vaše čistiace úsilie sa tak môže zdať kontaproduktívne, keď používate tieto typy čistiacich prostriedkov na čistenie kobercov. Práve to je dôvod, prečo by ste mali aj v tomto prípade čistiť svoje koberce pomocou esenciálnych olejov.

Ak teda stavíte na takéto čistenie, zvážte používanie jedlej sódy a esenciálneho oleja. Ako prvé by ste mali najprv koberec povysávať a odstrániť tak povrchovú nečistotu. Druhým krokom je zmiešanie dvoch šálok jedlej sódy s desiatimi kvapkami vášho obľúbeného esenciálneho oleja. Oleje môžete aj kombinovať. Akonáhle ste si zmes vytvorili, dajte ju na celý povrch, ktorý idete čistiť. Použite hubku alebo kefku, aby ste sa uistili, že sa zmes dostane do vášho koberca. Nechajte túto zmes pôsobiť približne dve hodiny a oblasť povysávajte znova.

olej

3. Jednoduchý spôsob dezinfekcie

Dezinfekcia je jedna veľká a ťažká práca vo vašej domácnosti. Kuchyňa a kúpeľňa sú často náchylnými miestnosťami na rast a šírenie baktérií, ktoré sa musia dezinfikovať často. Ak nebudete tieto oblasti často a riadne čistiť, riskujete mnoho rôznych ochorení. To isté platí aj pre toalety. Prirodzený a voňavý spôsob čistenia takýchto miestností je práve pomocou éterických olejov. Mnoho olejov samo o sebe neponúka antibakteriálnu silu potrebnú na to, aby zabili úplne všetky baktérie. Práve miešanie niekoľkých dokopy môže priniesť efekt, po ktorom túžite.

Éterický olej pomaranč Biocare.sk
Éterický olej levanduľa Biocare.sk

4. Pomoc pri mravcoch

Ak sa vo vašej domácnosti objavili mravci, škoricový olej sa dokáže postarať o tento problém. Tento druh oleja je vhodný na mravcov najmä z toho hľadiska, že ničí nervový systém mravca a bráni mu tak v komunikácií s ďalšími. Skvelým olejom je napríklad aj citrónová tráva.

5. Zbavte sa plesní na sprche

Poslednou a veľmi dôležitou prácou, ktorú dokážu vykonávať éterické oleje je práve zbavenie sa plesní, ktoré sa nachádzajú na sprche, presnejšie na hlavici. Na trhu existuje veľmi veľké množstvo čistiacich prostriedkov, ktoré umožňujú čistenie, no väčšina obsahuje škodlivé chemikálie, ktoré sú skutočným rizikom pre vaše zdravie. Existuje teda lepšia voľba, ktorá pochádza priamo z prírody. Použite na tento problém napríklad eukalyptusový olej alebo olej z čajovníka. Dôkladne ním vyčistite sprchu a sledujte ako všetky plesne zmiznú.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/biocare-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.