5 dôležitých faktov o zdraví, ktoré asi nepoznáte (II. časť)

0

Nedávno sme vám priniesli článok s niektorými faktami o zdraví, o ktorých možno neviete, no sú veľmi dôležité pre nás, ako ľudí, ktorí potrebujú zdravé telo a nielen to. Dôležitá je predovšetkým aj zdravá myseľ, ktorá musí naozaj poriadne premýšľať a vy sa budete cítiť omnoho lepšie. Tu je ďalších 5 dôležitých faktov, o ktorých musíte vedieť.

Bodybuilding vás nespraví silnejšími

Mnohí ľudia, ktorí posilňujú si myslia, že vďaka cvičeniu budú mať omnoho viac sily, ako predtým. Pravda to však nie je. Vedci z Metropolitnej univerzity v Manchestri zistili, že tréningy v oblasti kulturistiky nezvyšujú fyzickú silu napriek veľkosti rozširujúcich sa svalov. Profesor Hans Degens uviedol, že mnohí z nás si myslia, že ľudia s obrovskými svalmi sú tak silní, ako napríklad Hulk. Pravda to však nie je. Štúdium jednotlivých svalových vlákien kulturistov, bežcov či mužov, ktorí posilňujú ukázalo, že svaly kulturistov skutočne produkujú menšiu fyzickú silu ako svaly ľudí, ktorí necvičia. Nadmerný rast svalov môže mať negatívny vplyv na kvalitu svalov a je pravdepodobne lepšie udržiavať svaly v normálnej veľkosti, ako pri naozaj príliš veľkých svaloch, ktoré nemajú toľko sily, ako si myslia niektorí iní ľudia.

Byť single je dobré pre vašu postavu

Vedci z Centrálnej univerzity v Queenslande v Austrálií monitorovali viac ako 15 000 ľudí po dobu viac ako deviatich rokov a všimli si, že ľudia vo vzťahoch majú o 20% viac nadváhy, ako jednotliví ľudia, ktorí sú bez partnerov. A to sa stalo aj napriek tomu, že páry mali vyváženú stravu, fajčili menej a pili menej alkoholu. Ukázalo sa totižto, že páry jedia väčšie porcie jedla, než iní ľudia, keď majú rodinné večere alebo si niekam idú sadnúť. Navyše, vedúca autorka štúdie Natalie The, myslí, že zosobášené páry majú nadváhu, pretože už nemusia byť štíhli, aby zapôsobili na svojho partnera. Preto si dovoľujú jesť viac, najmä potravy s vysokým obsahom tuku a cukru.

Ružovo-modré pyžamo ZOOT.sk
Bielo-ružové pyžamo ZOOT.sk
Oranžovo-biele pyžamo ZOOT.sk

Tajomstvo šťastného života zahŕňa užívanie internetu na dennej báze

Nórski vedci z Centra pre technologické inovácie a kultúru na Univerzite v Osle zistili, že viac ako 100 000 Európanov dospelo k záveru, že na to, aby sa cítili dobre a šťastne je potrebné denne používať internet a chatovanie s priateľmi. Hovorí sa, že nie je dôležité, koľko času strávite na internete, ale dôležitejšie je to, čo robíte a čo je hlavným faktorom ovplyvňujúcim pocit vášho šťastia. Špecialisti tiež zistili, že táto metóda pomáha ľuďom prekonať krízu stredného veku rýchlejšie a omnoho ľahšie.
Samozrejme, nemali by ste to preháňať a skôr by ste mali staviť len na pár hodín na internete.

Spanie bez pyžama je omnoho lepšie, ako spanie v pyžame

Špecialisti z americkej Národnej organizácia spánku zistili, že keď spíte nahí je lepšie ako spanie v pyžame alebo v spodnom prádle. Doktorka Sarah Brewer prešla radom dôvodov, prečo je spanie bez pyžama lepšie. Tu je pár dôvodov:

  • Po prvé, naše telo sa nastaví na optimálnu teplotu pre ten najlepší spánok. Oblečenie totižto narušuje tento mechanizmus spôsobujúci prehriatie tela. To je jeden faktor, ktorý môže prispieť k nespavosti.
  • Druhý dôvod je, že keď sa telo cíti naše telo v pohode, začne produkovať hormóny, ktoré zvyšujú regeneráciu buniek a to dáva nášmu telu a vlasom zdravý vzhľad.
  • Tretí bod je ten, že spanie bez oblečenia minimalizuje riziko hubových infekcií v intímnych oblastiach mužov a žien.
  • Štvrrý bod je ten, že nedostatok rôznych elastických pások či gúm, ktoré sa nachádzajú v oblečení, znižujú na našom tele správnu funkciu krvného obehu.
  • Napokon, ľudia, ktorí spia nahí majú zvýšenú dôveru, pretože manželia spolu spia v posteli nahí, ich pokožka prichádza do styku a stimuluje produkciu hormónu oxytocínu, ktorý zvyšuje sexuálnu túžbu.

Mimochodom, podľa prieskumov vykonaných odborníkmi americkej Národnej nadácie pre spánok, takmer 30% mužov a 20% žien spí bez oblečenia.

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.