5 dôležitých faktov o zdraví, ktoré asi nepoznáte (I. časť)

0

Zdravie je pre človeka jedno z najdôležitejších vecí, na ktorú musí myslieť. Zdravie je často pre mnohých na popredných priečkach, a preto sa vždy snažia udržovať si ho čo najlepšie. Vaše zdravie vás môže obmedziť alebo vám môže aj ponúknuť možnosť vykonávania určitých činností. Ak chcete byť aktívni, chcete cvičiť alebo sa aktívne pohybovať, mali by ste dbať na kvalitné potraviny, pravidelné cvičenie a takisto by ste mali mať vedieť aj dôležité informácie ohľadom vášho zdravia, ktoré možno neviete. Toto je 10 dôležitých faktov o vašom zdraví, o ktorých možno ani neviete.

Vedci zistili, že až neuveriteľných 70% úmrtí je z dôvodu nesprávneho životného štýlu a nedostatku cvičenia. Ak by sme boli viac zdraví, úmrtnosť by sa znižovala. Práve preto je veľmi dôležité vedieť tie najlepšie fakty o zdraví, ktoré sú dôležité.

Pôst raz za čas je veľmi dobrý pre imunitný systém

Štúdia vedcov na Univerzite v Južnej Kalifornií ukázala, že ak sa pôstíte 2-4 dni pomôže to vášmu telu osviežiť imunitný systém. Počas trvania tohto pôstu sa dobrovoľníci niekoľkokrát pôstili počas šiestich mesiacov. Počas týchto dní vaše telo dokáže využívať svoje vlastné zásoby glukózy, tuku a ketónov. V dôsledku tejto straty sa telo zbaví odumretých buniek, ktoré sa obnovia. Dlhšie hladovanie takisto zníži hladinu hormónov, ktoré sú spojené so starnutím a výskytu nádorov. Musíme takisto spomenúť, že pôsť je pri vyššej telesnej hmotnosti pomocníkom pri znížení hmotnosti, rizika srdcového infarktu či tuberkulóze.

Ajurvésky čaj BioCare.sk
Zelená káva BioCare.sk
Kokosová múka BioCare.sk

Aj to najmenšie svetlo počas spánku môže spôsobiť depresiu

Japonskí vedci z lekárskej univerzity v Nare sledovali proces spánku pri viac ako 860 starších ľudí, ktorí na začiatku experimentu nemali žiadne stopy depresie. Ukázalo sa, že tí, ktorí nespali v absolútnej tme a mali aspoň trochu svetla, ktoré svietilo na ich tvár alebo na nich, začali mávať úzkosť alebo stres. Ďalší vedci naznačili, že aj malé svetlo môže narušiť prácu interných biologických hodín a negatívne tak ovplyvniť sekréciu hormónu melatonínu, hormónu spánku, ktorý sa produkuje práve v tme. To môže negatívne ovplyvniť psychiku človeka a spôsobiť depresiu. Práve preto by ste mali mať záclony, ktoré zabránia svetlu a vypnúť všetky zariadenia, ktoré máte v dome.

Chemikálie v produktoch zhoršujú stav pľúc žien

Vedci z Bergenskej univerzity v Nórsku analyzovali údaje od viac ako 6000 ľuďoch, ktorí sa v Európe zúčastnili testu na zdravie dýchacích ciest. Analýza týchto údajov ukázala, že pľúcny stav žien, ktoré pracovali ako upratovačky, chyžné či ženy, ktoré používajú pravidelne chemické prostriedky, mali zhoršený stav pľúc, ako tie, ktoré ich nepoužívali. Navyše ženy, ktoré pracujú ako upratovačky dostávajú často astmu. Doteraz sa nevedelo prečo.

Optimisti sú omnoho menej náchylní na ochorenie srdca ako ostatní

Ďalší vedci, tento raz z výskumného ústavu v Duke na Columbia University analyzovali údaje z prieskumov, ktoré vyplnilo viac ako 2400 pacientov s chronickou angínou a dospeli k veľmi zaujímavému záveru. Ukazuje sa, že pacienti, ktoré majú optimistický postoj k životu potrebujú omnoho menej (približne 30-40%) lekárskej liečby či nemocničnej služby ako tí, ktorí majú pesimistický postoj k životu. Pozitívna nálada totižto znižuje hladinu adrenalínu a kortizolu, hormónov úzkosti a stresu. Práve tieto hormóny ovplyvňujú zvýšenie krvného tlaku, čo zas ovplyvňuje vývoj kardiovaskulárnych ochorení a infarktov. Ak teda budete myslieť pozitívne, budete sa cítiť omnoho lepšie.

Pitie kávy môže spôsobiť zmenšenie ženského dekoltu

Výskum, ktorý publikovali v British Journal of Cancer, ukázal, že pitie veľkého množstva kávy (viac ako troch šálok denne) môže spôsobiť zmenšenie ženského dekoltu. Čím viac kávy vypijete, tým väčší bude účinok. Toto sa deje najmä kvôli špeciálnemu hormónu, ktorý takto pôsobí na človeka a presnejšie na ženský organizmus. Ak sa teda najbližšie rozhodnete ísť do kaviarne na kávu, radšej si dajte šálku horúceho čaju.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/biocare-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.