4 veci, ktoré spôsobujú, že váš mozog starne rýchlejšie

0

Zatiaľ čo starnutie je úplne prirodzenou a neodvratnou súčasťou života, mnohokrát s snažíme všetkými možnými silami zakryť každý jeden príznak. Či už šedivé vlasy alebo vrásky, všetko sa snažíme zakryť. Premýšľali ste však niekedy aj o tom, že váš mozog starne trochu inak, trochu rýchlejšie? Zdravie vášho mozgu sa často odvíja od jeho veku, a preto by ste sa oň mali starať najlepšie, ako viete.

Určite sa vám to stalo už niekoľkokrát. Vstúpite do miestnosti vo vašom byte alebo dome, no odrazu si nejako nemôžete spomenúť, kvôli čomu ste tam prišli. Rovnaká situácia môže byť napríklad pri pozeraní filmu, kde vidíte nejakého zaujímavého herca, ktorého si pamätáte z iného filmu, no nemôžete si spomenúť, kto to vlastne je. Jemná strata pamäte je neodvratnou súčasťou starnutia, no aj napriek tomu, že sa starnutie zastaviť nedá, môžete urobiť nejaké veci, ktoré vám pomôžu spomaliť starnutie mozgu.

Toto sú štyri vecí, ktoré môžete urobiť pre to, aby ste spomalili starnutie vášho mozgu.

yoga

Nerobíte žiadne fyzické aktivity

Radi sedíte na gauči a pozeráte nejaké dobré seriály? Možno je to pre vás relax, no cvičenie je o niečo lepšie a to nielen pre vaše telo a pre tých pár kíl navyše, ale takisto aj pre mozog. Štúdie ukazujú, že dlhé sedenie za počítačom alebo televíziou sú škodlivé pre vaše telo. Zloženie a funkcie vo vašom mozgu výrazne profitujú z vašej fyzickej kondície.

Odborníci takisto zistili, že ľudia, ktorý hlavná činnosť v živote je sedenie – napríklad za počítačom alebo nejakými papiermi, majú vyššie riziko vzniku Alzheimerovej choroby. Ďalšia štúdia ukázala podobnú koreláciu s fyzickou zdatnosťou a mozgom. Ženy, ktoré vykonávali cvičenie aspoň párkrát do týždňa znížili riziko demencie až o 88% v porovnaní so ženami, ktoré strávili viac času sedením.

Oblasti v mozgu sa môžu bez fyzickej aktivity zmenšiť. Váš mozog starne rýchlejšie, pretože zmrštenie môže spúšťať zníženie toku krvi a spojenie medzi neurónmi.

Walmark GinkoPrim Pilulka.sk
Magne B6 Forte Pilulka.sk

Jete nezdravé a spracované potraviny

Nezdravé a spracované jedlá obsahujú negatívne látky, ktoré majú od vitamínov a minerálov na míle ďaleko. Lekári už mnoho rokov hovoria, že konzumácia týchto potravín môže viesť k zdravotným problémom, ako je vysoký krvný tlak, obezita, cukrovka alebo kardiovaskulárne ochorenia.

Takže, ak je toto jedlo pre vaše telo a mozog zlé, mali by ste sa mu vyhýbať. Konzumácia správnych potravín dokáže znážiť šancu na rozvoj chorôb o 53%.

Nerobíte žiadne mozgové aktivity

Odborníci z rôznych štúdií zistili, že vyplňovanie krížoviek alebo robenie iných mozgových hier dokáže posilniť obranu vášho mozgu proti demencií až o 29%. Zdá sa, že tieto aktivity nám pomáhajú zachovávať rýchlosť spracovania údajov v mozgu, ktorá prirodzene klesá v dôsledku starnutia.

Vo vašich mladých rokoch, ako študenti, ste určite strávili veľa času učením sa. Avšak, po vychodení školy sa už nikto neučí, a preto keď starnete, váš mozog nemá dosť duševných cvičení.

Austrálski odborníci uviedli, že robenie rôznych úkonov na počítači nemusí byť tak účinné, ako keď ich robíme v „reálnom“ živote. Medzi obľúbené činnosti, na ktoré by ste sa mali zamerať je napríklad lúštenie krížoviek, učenie sa hrať na nejaký hudobný nástroj, robenie rôznych testov a podobne.

Nesocializujete sa

Niekto raz niekedy povedal: „Som až prekvapený, aká je dospelosť osamelá.“ A je to pravda. V dnešnom svete len málokedy stretnete dospelých ľudí, ktorí by chodili v skupinách do kina alebo niekam na kávu, Najčastejšie sa stretávame s jedným alebo dvomi priateľmi, ktoré dospelý človek má. Veď si len skúste spomenúť, kedy ste sa naposledy stretli so svojimi starými priateľmi, aby ste sa porozprávali? Ako často chodíte von, zapájate sa do spoločenských aktivít a trávite čas s ostatnými ľuďmi? Ak ste sa izolovali a obmedzili ste sociálne prepojenia, váš mozog starne rýchlejšie.

Štúdia v časopise Journal of International Neuropsychology Society ukázala, že ľudia, ktorí pravidelne navštevujú svojich priateľov a rodinu sú o 70% menej vystavení kognitívnemu úpadku než tí, ktorí sú v starobe sami.


Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/pilulka-sk

O autorovi

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.