3 zlozvyky, ktoré ničia náš sluch a tipy, ako to napraviť!

0

Mnoho ľudí je ponorených do hluku a nevie to. V dôsledku toho sa zdravie sluchu postupne stalo globálnym problémom. Tento druh straty sluchu tiež vykazuje trend mladšieho veku. Podľa údajov, ktoré zverejnila Svetová zdravotnícka organizácia v roku 2019, približne 1,1 miliónom mladých ľudí na celom svete (vo veku 11 – 35 rokov) hrozí nezvratná strata sluchu.

Strata sluchu dnešných ľudí má veľa spoločného so slúchadlami. Výskyt slúchadiel vedie do istej miery k strate sluchu. V skutočnosti je však okolo nás veľa zvukov, ktoré poškodzujú sluch taktiež. Problém je, že zlé návyky pri používaní slúchadiel nám sluch oslabujú každým jedným dňom. Dnes sa pozrieme na tri najhoršie zlozvyky, ktoré pravdepodobne robíte aj vy.

airpods

Prečo je náš sluch taký krehký?

„Je náš sluch naozaj krehký?“ Odpoveď je áno. Vo vnútornom uchu rastie veľa buniek ušných vlasov, ktoré sú receptormi ľudského sluchu. Tieto ušné vlasové bunky sú krehké a neregenerujúce a po strate sa už nedajú obnoviť.

Dlhodobé vystavenie nadmernému objemu zapríčiní veľké poškodenie vlasových buniek ucha a nezvratné poškodenie sluchu. Ak sú vystavené viac ako 85 decibelom objemu prehrávania po dobu dlhšiu ako 8 hodín, nenávratne sa poškodia. To spôsobuje zo začiatku len dočasnú stratu sluchu, ktorú možno zlepšiť odpočinkom a liečbou.

Ak je však hlasitosť hudby viac ako 100 decibelov a trvá viac ako 1 hodinu, bunky ušného vlasu spôsobia nevratné poškodenie. Tým sa začína úplná strata sluchu.

Ak objem presiahne 110 decibelov, ušné vlasy umierajú a dlhodobé vystavenie takémuto hluku vedie k strate sluchu.

Nemáte dobré slúchadlá? Vyberáme pre vás tie najlepšie:
Apple AirPods Pro Alza.sk
Samsung Galaxy Buds Alza.sk

Aké zlozvyky poškodzujú sluch?

Tu sú tri najbežnejšie návyky spojené so slúchadlami, ktoré poškodzujú sluch:

Používanie slúchadiel po dlhý čas s vysokou hlasitosťou

Pri používaní slúchadiel v hlučnom prostredí je veľa ľudí zvyknutých zapínať hlasitosť. Človek si často ani neuvedomuje, že keď v okolí hučí metro alebo nejaký iný dopravný prostriedok, hluk z vonku môže dosiahnuť 85 decibelov. Ak teda chcete zreteľne počuť hudbu, hlasitosť slúchadiel musí prekročiť 90 decibelov. Ak sa pokúsite zakryť hluk v metre objemom hudby, váš sluch utrpí vážne poškodenie.

Riešenie:

Proces straty sluchu je zvyčajne ťažké odhaliť, a ak nebudete venovať pozornosť ochrane sluchu po dlhú dobu, sluch môžete stratiť veľmi skoro.

Niektoré štúdie ukázali, že aktívne slúchadlá s redukciou šumu môžu účinne chrániť sluch. V súčasnosti tradičné slúchadlá na potlačenie hluku, ktoré používajú známe značky, zvyčajne používajú pokročilou technológiu redukcie šumu mikrofónu a niektoré majú tiež zabudované aktívne čipy na znižovanie hluku, ktoré nepretržite monitorujú environmentálny hluk. Dokážu tak účinne eliminovať environmentálny hluk. Napríklad AirPods Pro, HUAWEI FreeBuds 3, Honor FlyPods 3 atď.

Spanie so slúchadlami

Niektorí ľudia potrebujú pomoc pri zaspávaní. Práve preto počúvajú upokojujúcu hudbu, ktorá podporuje spánok. Iní zas radi počúvajú svoju obľúbenú hudbu pred spaním a zabúdajú si slúchadlá vytiahnuť.

Naše ušné kosti a ušné bubienky sú mäkké a krehké orgány v tele. Slúchadlá zapojené do ucha na dlhú dobu ovplyvnia krvný obeh ucha, zatiaľ čo stimulácia objemu cez noc môže viesť k poškodeniu vlasových buniek vnútorného ucha. Mozgová kôra bude tiež vzrušená a nebude schopná hlboko spať.

Riešenie:

Pre tých, ktorí nevedia zaspať, kvôli okolitému hluku, sú skvelými pomocníkmi mäkké lekárske ušné zátky do uší, ktoré sú nielen pohodlné, ale aj efektívne izolujú zvuk vonkajšieho sveta a umožňujú vám pokojne spať.

slúchadlá a telefón

Slúchadlá si nečistíte

Správne hygienické návyky môžu viesť k fyzickému a duševnému zdraviu, rovnako ako pri každodennom používaní slúchadiel. Pot a mastnota vylučovaná našimi telami môžu preniknúť do slúchadiel a stať sa „ohniskom“ pre rast baktérií.

Ak nebudete pravidelne utierať a čistiť baktérie rastúce na slúchadlách, mohli by sa rozšíriť až do ucha Tento problém spôsobuje následne ochorenia ako sú zápaly stredného ucha a ďalšie choroby.

Riešenie:

Je bežné, že slúchadlá sa po určitej dobe používania zašpinia alebo nejako znečistia. Preto pre vás máme zopár rád:

  • Ak ide o kožený typ slúchadla, ktoré ide do ucha, môžete ho najskôr utrieť navlhčenou utierkou, potom ho utrieť nejakým dezinfekčným prostriedkom s nízkou koncentráciou alkoholu (nepoužívajte korozívnu tekutinu) a nakoniec ho vysušte suchou handrou.
  • Pokiaľ ide o ušný vankúšik z tkaného materiálu, môžete použiť kefku na vlasy s jemnými vlasmi, namočenú v troche čistiacej kvapaliny a vody. Vankúšik jemne čistite a nakoniec použite suchú papierovú utierku na absorpciu vody.
  • Ak ide o náhlavnú súpravu do uší, odporúča sa kúpiť si špeciálnu čistiacu tyčinku pre náhlavnú súpravu z internetu. Tieto profesionálne nástroje dokážu vyčistiť akékoľvek úzke miesto na slúchadlách, vyčistiť ušný vosk, prach atď. A majú dobrý účinok na čistenie a údržbu slúchadiel.

Kupóny

https://www.kuponovnik.sk/obchod/alza-sk

Zdielať

O autorovi

Naďa Černá

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.

Komentáre